.M.Sc בהנדסת מכונות

הנדסת מכונות - דבר ראש התוכנית

פרופ’ מיכאל רגב, ראש התוכנית

“התואר המוצע הינו תואר מקצועי שיעניק לבוגריו כלים הן לצורך עבודה בתחומי התעשיות הקונבנציונליות, שבהן קיים מחסור במהנדסי מכונות בעלי הכשרה מתקדמת ברמה הלאומית, והן בחברות ההזנק המרובות, אשר מציבות רף אתגרים חדש בפני מהנדסי מכונות, שהשלימו זה מכבר תואר ראשון (.B.Sc) הידע הנרחב והעמוק שיוקנה לבוגרי התואר ישביח את יכולתם המקצועית וישפר משמעותית את סיכוייהם לקידום מקצועי. תוכנית הלימודים מבוססת על קורסי ליבה של הנדסת מכונות לצד קורסי התמחות בתחום החומרים, מכניקת המוצקים ותהליכי הייצור״.

פרופ׳ מיכאל רגב, בעל תואר ראשון בהנדסת מכונות מהפקולטה להנדסת מכונות בטכניון, ובעל תואר שני ושלישי מהפקולטה להנדסת חומרים בטכניון. בעברו עבד בחברת החשמל, במכון המתכות הישראלי, באינטל וברפאל; בנוסף כיהן במשך ארבע שנים כראש המחלקה להנדסת מכונות. תחומי מחקרו כוללים: מטלורגיה של סגסוגות מגנזיום ואלומיניום, תהליכי חיבור ועיבוד של סגסוגות מגנזיום ואלומיניום בחיכוך וערבוב (FSW & FSP), סגסוגות אמורפיות וסגסוגות אי-סדר (HEA). משתף פעולה עם מכון המתכות הישראלי ומוסדות אקדמיים בארץ ובחו”ל.

כפתור למידע נוסף וייעוץ אישי

מטרת התוכנית

לימודים לתואר שני בהנדסת מכונות מאפשרים לבוגרים שהצטיינו בלימודיהם לתואר ראשון להעמיק ולהרחיב את תחומי הידע שרכשו ולהשתלב בחזית המחקר והפיתוח הטכנולוגי. התוכנית מעבה את הרקע האנליטי-הנדסי של הסטודנטים, תוך שהיא מתמקדת בתחומים של תהליכי ייצור, מכניקת מוצקים וחומרים – תחומים שנמצאים במגמה של התפתחות כלל עולמית מואצת, ובכך היא עונה לצורך שבא מליבת התעשייה. בכל הקשור לתהליכי ייצור, קיים כיום מחסור באנשי מקצוע שמגיעים מהאקדמיה, בהקשר זה היא תציב את בוגריה בעמדת יתרון ברורה בשוק העבודה.

תוכנית הלימודים

התוכנית מיועדת לבעלי תואר ראשון בהנדסת מכונות; ולמהנדסים בתחומים אחרים בעלי זיקה למכונות (כגון: הנדסה חקלאית, כימית, אווירונאוטית, חומרים וכו’) בנוסף יוכלו להירשם אליה גם בעלי תואר ראשון במדעים מדויקים, שיענו על הקריטריונים. התוכנית מותאמת גם למהנדסים העובדים בתעשייה והיא בנויה כך ששעות הלימוד והעומס יאפשרו להם להשלים את לימודיהם בהצלחה, במקביל לעבודתם.

מתכונת הלימודים

משך הלימודים בתוכנית הוא שלוש שנים. הלימודים יתקיימו בשעות אחה”צ ו/או בימי ו’ ויכללו שני קורסים בכל סמסטר.

התוכנית כוללת קורסים פרונטליים (ביניהם קורסים במתמטיקה וקורסים של הנדסת מכונות) ופרויקט מסכם.

בשנת הלימודים השלישית יידרשו הסטודנטים לבצע פרויקט מסכם שנתי, בנוסף לקורסים הפרונטליים, כמפורט להלן.

  • קורסים פרונטליים – קבוצה זו כוללת שני קורסי מתמטיקה ועשרה קורסים מחלקתיים בתחומי מכניקת מוצקים, חומרים ותהליכי ייצור. בנוסף, התוכנית כוללת מגוון קורסים גדול מעולם הנדסת המכונות, במטרה להרחיב את אופקיו של הסטודנט ולחשוף אותו לתחומי ידע שונים מכלול זה מקנה 36 נ”ז.
  • פרויקט מסכם – הפרויקט הוא מטלת הסיום לכל התלמידים לתואר שני נלמד בהנדסת מכונות והוא יקנה 5 נ”ז נוספות. הפרויקט יתבצע על-ידי כל סטודנט באופן עצמאי, בהנחיית חבר מסגל המרצים ובליווי אנשי תעשייה מתחומי הידע השונים. פרויקט הסיום יוגש כדוח כתוב ויוצג בפני הסגל האקדמי והסטודנטים, באמצעות הרצאה ופוסטר. בנוסף יידרש כל סטודנט להיבחן על-ידי ועדה.

בתום הלימודים יוענק תואר שני נלמד (.M.Sc) בהנדסת מכונות. לשם קבלתו על הסטודנט לצבור 41 נ״ז.

תנאי סף להגשת מועמדות

  • בעלי תואר ראשון ומעלה בתחומי ההנדסה או המדעים המדויקים (.B.Sc), ממוסדות אקדמיים, מהארץ ומחו”ל, שתאריהם מוכרים על-ידי המועצה להשכלה גבוהה ואשר הציון המשוקלל שלהם עומד על 78 ומעלה, או מועמדים בעלי לפחות חמש שנות ניסיון רלוונטי, שממוצע הציונים שלהם בתואר הראשון גבוה מ-75 ונמוך מ-78.
  • שני מכתבי המלצה – רצוי שלפחות אחד מהם ייכתב על-ידי חבר סגל במוסד אקדמי. על מכתבי ההמלצה להיות ממוענים ישירות למכללה.

כתנאי לקבלה לתוכנית התואר השני, ובהתאם למה שלמד המועמד בתואר הראשון שלו, המחלקה עשויה לדרוש מסטודנט להשלים קורסים בסיסיים מלימודי תואר ראשון בהנדסת מכונות (ללא נ״ז) כמפורט להלן:

קוד קורסים  שם  הקורס
22305  מכניקת מוצקים 1
22310  מכניקת מוצקים 2
22400  הנדסת חומרים
22510  דינמיקה
22600  תרמודינאמיקה
22610  מכניקת זורמים
22620  מעבר חום
22810  מבוא לבקרה

סטודנט שלא למד קורסים אלו (או קורסים חופפים) או את חלקם במהלך לימודי תואר אקדמי קודם, יחויב להשלימם לפני קבלתו לתוכנית, או לכל המאוחר עד תום הסמסטר הראשון. הציון המינימלי שנדרש בקורסים הללו הוא 80. בנוסף, ייערך מבחן מיון באנגלית טכנית. סטודנט אשר לא יעבור את המבחן בציון 75 לפחות יידרש לקחת קורס באנגלית טכנית בסמסטר הראשון ללימודיו. סטודנט שיקבל ציון הנמוך מ 65- במבחן המיון יידרש לקחת בסמסטר הראשון קורס בסיסי באנגלית, שיכשיר אותו לקחת את הקורס באנגלית טכנית בסמסטר השני ללימודיו.

לתאום פגישת ייעוץ  חייגו 9099* או השיארו פרטים בטופס ייעוץ לימודים

שכר לימוד

שכר לימוד אונברסטאי, גובהו נקבע על-פי תעריף שנקבע מעת לעת על-ידי המועצה להשכלה גבוהה.

שכר הלימוד לכל שנת לימודים יהווה 2/3 משכר הלימוד האוניברסיטאי לשנה, באופן שסה”כ עלות התואר לא יעלה על זה של תוכניות לתואר שני בנות שנתיים

בוגר התוכנית

בני איצקוביץ

בוגר תואר שני בהנדסת מכונות

 

ייעוץ לימודים