.M.Sc בהנדסת מכונות

הנדסת מכונות - דבר ראש התוכנית

פרופ’ מיכאל רגב, ראש התוכנית

“התואר המוצע הינו תואר מקצועי שיעניק לבוגריו כלים הן לצורך עבודה בתחומי התעשיות הקונבנציונליות, שבהן קיים מחסור במהנדסי מכונות בעלי הכשרה מתקדמת ברמה הלאומית, והן בחברות ההזנק המרובות, אשר מציבות רף אתגרים חדש בפני מהנדסי מכונות, שהשלימו זה מכבר תואר ראשון (.B.Sc) הידע הנרחב והעמוק שיוקנה לבוגרי התואר ישביח את יכולתם המקצועית וישפר משמעותית את סיכוייהם לקידום מקצועי. תוכנית הלימודים מבוססת על קורסי ליבה של הנדסת מכונות לצד קורסי התמחות בתחום החומרים, מכניקת המוצקים ותהליכי הייצור. בתוכנית התואר קיימים מגוון קורסים מתחום תעשיה 4.0 שהינה המילה האחרונה בכל הקשור בתעשייה מתקדמת תוך מתן האפשרות לסטודנטים שיהיו מעוניינים בכך לבצע את עבודת הגמר שלהם בתחומי תעשיה 4.0״.

פרופ׳ מיכאל רגב, בעל תואר ראשון בהנדסת מכונות מהפקולטה להנדסת מכונות בטכניון, ובעל תואר שני ושלישי מהפקולטה להנדסת חומרים בטכניון. בעברו עבד בחברת החשמל, במכון המתכות הישראלי, באינטל וברפאל; בנוסף כיהן במשך ארבע שנים כראש המחלקה להנדסת מכונות. תחומי מחקרו כוללים: מטלורגיה של סגסוגות מגנזיום ואלומיניום, תהליכי חיבור ועיבוד של סגסוגות מגנזיום ואלומיניום בחיכוך וערבוב (FSW & FSP), סגסוגות אמורפיות וסגסוגות אי-סדר (HEA). משתף פעולה עם מכון המתכות הישראלי ומוסדות אקדמיים בארץ ובחו”ל.

כפתור למידע נוסף וייעוץ אישי כפתור הרשמה לתואר. קישור לעמוד הרשמה

 

מטרת התוכנית

לימודים לתואר שני בהנדסת מכונות מאפשרים לבוגרים שהצטיינו בלימודיהם לתואר ראשון להעמיק ולהרחיב את תחומי הידע שרכשו ולהשתלב בחזית המחקר והפיתוח הטכנולוגי. התוכנית מעבה את הרקע האנליטי-הנדסי של הסטודנטים, תוך שהיא מתמקדת בתחומים של תהליכי ייצור, מכניקת מוצקים וחומרים – תחומים שנמצאים במגמה של התפתחות כלל עולמית מואצת, ובכך היא עונה לצורך שבא מליבת התעשייה. הדגש נוסף של התוכנית הוא החשיפה לתעשייה 4.0 באמצעות קורסים ואפשרויות התנסות. תעשייה 4.0 הינה ההתפתחות האחרונה בעולם הטכנולוגיה, הרפואה, ההוראה ודיסציפלינות נוספות. בהקשר זה תציב התוכנית את בוגריה בעמדת יתרון ברורה בשוק העבודה.

תוכנית הלימודים

התוכנית מיועדת לבעלי תואר ראשון בהנדסת מכונות; ולמהנדסים בתחומים אחרים בעלי זיקה למכונות (כגון: הנדסה חקלאית, כימית, אווירונאוטית, חומרים וכו’) בנוסף יוכלו להירשם אליה גם בעלי תואר ראשון במדעים מדויקים, שיענו על הקריטריונים. התוכנית מותאמת גם למהנדסים העובדים בתעשייה והיא בנויה כך ששעות הלימוד והעומס יאפשרו להם להשלים את לימודיהם בהצלחה, במקביל לעבודתם.

מתכונת הלימודים

משך הלימודים בתוכנית הוא שנתיים. הלימודים יתקיימו בשעות אחה”צ ו/או בימי שישי ויכללו בדרך כלל שלושה קורסים בכל סמסטר.
התוכנית כוללת קורסים פרונטליים, כמחצית מהם ינתנו במתכונת היברידית החוסכת את הצורך להגיע אל הקמפוס ופרויקט מסכם.
בשנת הלימודים השנייה יידרשו הסטודנטים לבצע פרויקט מסכם שנתי, בנוסף לקורסים הפרונטליים, כמפורט להלן.

  • קורסים פרונטליים – קבוצה זו כוללת שני קורסי מתמטיקה ותשעה קורסים מחלקתיים בתחומי מכניקת מוצקים, חומרים ותהליכי ייצור. בנוסף, התוכנית כוללת מגוון קורסים גדול מעולם הנדסת המכונות וביניהם קורסים המכוונים לתעשייה 4.0 כגון קורס יעודי בנושא וקורס הדפסת תלת מימד, כל זאת במטרה להרחיב את אופקיו של הסטודנט ולחשוף אותו לתחומי ידע שונים מכלול זה מקנה 33.5 נקודות זכות. 
  • פרויקט מסכם – הפרויקט הוא מטלת הסיום לכל התלמידים לתואר שני נלמד בהנדסת מכונות והוא יקנה 4 נקודות זכות נוספות. הפרויקט יתבצע על-ידי כל סטודנט באופן עצמאי, בהנחיית חבר מסגל המרצים ובליווי אנשי תעשייה מתחומי הידע השונים. פרויקט הסיום יוגש כדוח כתוב ויוצג בפני הסגל האקדמי והסטודנטים, באמצעות הרצאה סמינריונית. בנוסף יידרש כל סטודנט להיבחן על-ידי ועדה. בפני הסטודנטים עומדת האפשרות לבצע את עבודת הגמר בשיתוף המכון לייצור מתקדם. בחירה באפשרות זו תעניק לסטודנט חשיפה עמוקה לנושאי יצור ותעשיה 4.0 ואילו המעסיק יקבל מהנדס שיהווה מוקד ידע בכל הנוגע להצעדת המפעל לעידן תעשיה 4.0 

בתום הלימודים יוענק תואר שני נלמד (.M.Sc) בהנדסת מכונות. לשם קבלתו על הסטודנט לצבור 37.5 נקודות זכות.

סגל התוכנית

סגל ההוראה כולל חברי סגל מהמחלקה להנדסת מכונות ומהמחלקה למתמטיקה, כמו גם מומחים מן התעשייה בתחומים שונים.

תנאי סף להגשת מועמדות

  • בעלי תואר ראשון ומעלה בתחומי ההנדסה או המדעים המדויקים (.B.Sc), ממוסדות אקדמיים, מהארץ ומחו”ל, שתאריהם מוכרים על-ידי המועצה להשכלה גבוהה ואשר הציון המשוקלל שלהם עומד על 78 ומעלה, או מועמדים בעלי לפחות חמש שנות ניסיון רלוונטי, שממוצע הציונים שלהם בתואר הראשון גבוה מ-75 ונמוך מ-78.
  • שני מכתבי המלצה – רצוי שלפחות אחד מהם ייכתב על-ידי חבר סגל במוסד אקדמי. על מכתבי ההמלצה להיות ממוענים ישירות למכללה.

כתנאי לקבלה לתוכנית התואר השני, ובהתאם למה שלמד המועמד בתואר הראשון שלו, המחלקה עשויה לדרוש מסטודנט להשלים קורסים בסיסיים מלימודי תואר ראשון בהנדסת מכונות (ללא נקודות זכות) כמפורט להלן:

קוד קורס: 22305 שם הקורס: מכניקת מוצקים 1

קוד קורס: 22310 שם הקורס: מכניקת מוצקים 2

קוד קורס: 22400 שם הקורס: הנדסת חומרים

קוד קורס: 22512 שם הקורס: דינמיקה של גוף קשיח

קוד קורס: 22600 שם הקורס: תרמודינאמיקה

קוד קורס: 22610 שם הקורס: מכניקת זורמים

קוד קורס: 22620 שם הקורס: מעבר חום

קוד קורס: 22810 שם הקורס: מבוא לבקרה

סטודנט שלא למד קורסים אלו (או קורסים חופפים) או את חלקם במהלך לימודי תואר אקדמי קודם, יחויב להשלימם לפני קבלתו לתוכנית, או לכל המאוחר עד תום הסמסטר הראשון. הציון המינימלי שנדרש בקורסים הללו הוא 80. בנוסף, ייערך מבחן מיון באנגלית טכנית. סטודנט אשר לא יעבור את המבחן בציון 75 לפחות יידרש לקחת קורס באנגלית טכנית בסמסטר הראשון ללימודיו. סטודנט שיקבל ציון הנמוך מ-65 במבחן המיון יידרש לקחת בסמסטר הראשון קורס בסיסי באנגלית, שיכשיר אותו לקחת את הקורס באנגלית טכנית בסמסטר השני ללימודיו.

לתאום פגישת ייעוץ  חייגו 9099* או השאירו פרטים בטופס ייעוץ לימודים.

שכר לימוד

שכר הלימוד הוא אוניברסיטאי, גובהו נקבע על-פי תעריף שנקבע מעת לעת על-ידי המועצה להשכלה גבוהה.

בוגר התוכנית

בני איצקוביץ, בוגר תואר שני בהנדסת מכונות, ממליץ:

 

ייעוץ לימודים

  • Hidden