מכשיר מהפכני לכבדי שמיעה

פרויקט גמר

 

פרויקט מעשי

הגברת שימוש במערכת  FM מסוג ROGER ON

עבור ילדים בעלי לקות שמיעה

 

תקציר:

במערכת החינוך בישראל לומדים כ- 6200 תלמידים בעלי לקות שמיעה. אחת המערכות הקיימות בשוק לטכנולוגיה המסייעת להתמודד עם הלקות הינה מערכת  FM- מערכת הגברה אלחוטית אישית, הפועלת באמצעות גלי רדיו, המיועדות להעביר את קול הדובר ישירות אל התלמיד ולהתגבר על תנאי רעש, מרחק והדהוד.

הבעיה נובעת כאשר על התלמיד לקוי השמיעה לבקש מהמורה להשתמש במערכת זו, באמצעות ענידה על דש הבגד או על הצוואר. מתוך ביישנות, חוסר רצון להתבלט בעניין לקות השמיעה ולעיתים אפילו מתוך שכחה, ישנם תלמידים רבים שאינם מבקשים מהמורה לעשות זאת ולכן עלה הצורך בפיתוח מערכת שתגביר את השימוש במערכת FM ,ללא התערבות ישירה של התלמיד במהלך השיעור.

נעשה תהליך מחשבתי עמוק במציאת הפתרון וגיבושו לכדי מוצר ממשי בפרויקט זה. המוצר שפותח הוא מערכת תזכורת למורה, הכוללת תחנת עגינה עם חיישן קרבה. התלמיד ימקם על שולחנו של המורה, בתחילת היום, את מערכת תחנת העגינה, כאשר משדר FM מופעל בתוכה. מערכת תחנת העגינה תזהה את הנחת מכשיר הFM ותשלח התראה ויזואלית וקולית למורה על הצורך בלבישת המשדר. כאשר המורה יתחיל בשימוש במשדר FM , מערכת תחנת העגינה תזהה זאת ותפסיק את ההתראות. בעת סיום השימוש במשדר הFM ובהחזרתו לתחנת העגינה, המערכת תחזיר את ההתראות באופן אוטומטי.

תוצאות עיקריות וחווית הלקוחה (נויה – בתה של מירה):

נויה החלה להרכיב מכשיר שמיעה  במהלך הקורונה, כאשר הייתה בכיתה ג’. את תהליך ההטמעה המשמעותי ביצעה בזמן הלימודים בזום, כך שזה נעשה באופן הדרגתי, מהבית. כאשר הלימודים חזרו למסלול הרגיל, למעשה היא הייתה צריכה להתמודד עם שני אתגרים בכיתה: הראשון, הרכבת מכשיר שמיעה בבית הספר והאתגר השני: להזכיר למורים, בכל שיעור, להפעיל ולבצע שימוש במכשיר FM. את האתגר הראשון היא צלחה בצורה מדהימה. עם האתגר השני, ידעתי, כאימא שלה, שיהיה מאתגר הרבה יותר.

כדי להבין זאת, צריך להכיר את נויה: נויה ילדה סתגלנית, אינה מתלוננת, מעדיפה להתמודד ולאתגר את עצמה ולא לבקש עזרה מאחרים. יתרה מכך, אלמלא בדיקת שמיעה אקראית, יכול מאוד להיות שלא היינו יודעים שלנויה יש בעיית שמיעה, שכן היא התגברה בעצמה על כל האתגרים הלימודיים והפערים הנובעים מחוסר שמיעה תקין. כאשר היא התבקשה לבקש מהמורים לבצע שימוש במכשיר, נתקלנו בקושי מצידה ובצדק. עצם הבקשה, מדגישה את היות הילד שונה מכולם. לפעמים, נדרש גם באמצע שיעור, כשהכיתה תוססת, לעצור את המורה ולהזכיר לו להשתמש במערכת (למבוגרים זה לא פשוט, קל וחומר לילדים בבית ספר). לפעמים מנסים פעם אחת ומתייאשים ופעמים רבות, מלכתחילה לא מנסים כי מתביישים. וכך קורה שעובר שיעור ועוד שיעור מבלי שנעשה שימוש במערכת FM, שכידוע, עוזרת ותורמת רבות לחוויית התלמיד ולהעצמת ההישגים הלימודיים והחברתיים.

מאז שהוכנס המכשיר לכיתה, “ההתערבות” של נויה ירדה בצורה משמעותית. הדלקת הנורה והזמזם במערכת תזכורת מחליפים את הבקשות שלה באופן אסתטי, חלק וללא משיכת תשומת לב מיותרת של חבריה לכיתה. נויה מרוצה, מרגישה כי “העול” שהונח על כתפיה, ירד בצורה משמעותית. ורק זה, תורם בפני עצמו ליעילות ואפקטיביות המכשיר.

לאור הצורך הממשי של משתמשי מערכת FM, הצלחת פרויקט ניסיוני זה, ועלותו הנמוכה, אנו מאמינים שעל משרד החינוך לשקול להטמיע מערכת מסוג זה בכל הכיתות ואולמי ההרצאות במסגרות החינוך השונות, כחלק בלתי נפרד ממערך ההנגשה הקיים.

קיצורים:

                                                                                                                                                                FM-Frequency Modulation

צפו בסרטון 

 

ייעוץ לימודים