עתודה אקדמית

העתודה האקדמית בבראודה - מתחילים כאן!

מסלול העתודה האקדמית בצה”ל הוא מסלול המצוינות המרכזי והיוקרתי לפיתוח כוח אדם מקצועי אקדמי בדגש על מקצועות ההנדסה והמדעים המדויקים שמהווים את עמוד השדרה של הקצינים האקדמיים בצה”ל. בוגרי המסלול משתלבים בשירות בצה”ל כקצינים אקדמיים בכלל היחידות הטכנולוגיות והפרופסיונליות ובמערכת הביטחון ומובילים את העשייה הטכנולוגית, המדעית והכלכלית. 

המעוניינים להתקבל לעתודה האקדמית ידרשו לעמוד בדרישות הסף של הצבא ולעבור תהליך מיון. המועמדים יזומנו למבחני מיון בצבא במהלך שנת לימודיהם בכיתה י”ב. מבחני המיון יהוו חלק מתנאי הקבלה למסלול העתודה בבראודה. הקבלה הסופית ללימודים בעתודה תותנה בכל מקרה באישור צה”ל. באחריות המועמד לוודא עמידה בתנאי הסף של המכללה למחלקה אליה הוא מבקש להירשם. לאחר ביצוע הרישום ללימודים והשלמת כל תנאי הסף תועבר המועמדות לדיון בוועדת הקבלה של המחלקה. מועמד שוועדת הקבלה אישרה את קבלתו ללימודים, פרטיו יועברו למדור עתודה והודעת הקבלה ללימודים תישלח למועמד רק לאחר קבלת אישור סופי של מדור עתודה. מועמד שוועדת הקבלה במכללה לא אישרה את קבלתו, יקבל מהמכללה הודעת אי קבלה ללימודים ומדור עתודה יעודכן במקביל.

במסגרת מסלול העתודה האקדמית בבראודה תוכלו ללמוד במגוון מקצועות – הנדסת חשמל ואלקטרוניקה, הנדסת מכונות והנדסת תעשייה וניהול. בסוף לימודי התואר בבראודה, תוכלו להשתבץ במגוון תחומים בצבא וביניהם מחקר ופיתוח, ניהול והובלת מיזמים ופרויקטים, טיפול במערכות הנדסיות מתקדמות ועוד.

מה כולל תהליך המיון?

הרשמה – מילוי שאלון העתודה באתר מתגייסים (עד ה-28.2.24)
מבחן פסיכומטרי במועד המוקדם ביותר האפשרי (לא יאוחר מאפריל 2024)
השלמת הליכי התייצבות בלשכת הגיוס 
הרשמה למכללה רק לאחר קבלת אישור ממזכירות הוועדה לעתודה האקדמית (החל ממרץ 2024)

התקבלתם? איזה כיף! נתראה בתחילת הלימודים.

פרויקט "עתידים"

החל משנת הלימודים תשס”א מפעיל צה”ל תכנית לקידום אוכלוסיות מאזורי הפריפריה. התכנית מיועדת למסיימי י”ב המעוניינים להמשיך את לימודיהם בתחומי ההנדסה ולהשתלב, בהמשך, במערך הפיתוח והאחזקה של צה”ל. דרישות הקבלה האקדמיות לתכנית זו זהות לדרישות מכל מועמד אחר. במהלך הלימודים בפרויקט מקבל הסטודנט מלגה המכסה חלק ניכר משכר הלימוד ובנוסף מלגת קיום על פי מצבו הכלכלי. סיוע נוסף ניתן על ידי חונכים לאורך תקופת הלימודים.

הקבלה הסופית ללימודים במסגרת פרויקט “עתידים” מותנית באישור צה”ל.

מהנדסאי למהנדס – עתודה אקדמית

בוגרי מסלולי יג’ – יד’ (מכונות, תעשייה וניהול ואלקטרוניקה) שסיימו את כל חובותיהם האקדמיות במסגרת העתודה הטכנולוגית במכללות מוכרות רשאים להגיש מועמדות ללימודי הנדסה לפני גיוסם לצה”ל. תהליך ההרשמה זהה לזה של המסלול הישיר להנדסה ומותנה באישור מדור עתודה. סטודנטים שמועמדותם תאושר ושיתקבלו ללימודים במכללה ימשיכו לימודיהם לקבלת תעודת בוגר במדעים ויגויסו לשירות הסדיר עם תום לימודיהם. לתנאי הסף יש לפנות לפרק “הגשת מועמדות ללימודים” בשנתון המכללה*. מועמד שוועדת הקבלה אישרה את קבלתו ללימודים, פרטיו יועברו למדור עתודה. הודעת הקבלה ללימודים תישלח למועמד רק לאחר קבלת אישור סופי של מדור עתודה.

*ייתכנו תנאי סף נוספים או שונים של מדור עתודה. יש להתעדכן מול מדור עתודה.

אנחנו כאן כדי לוודא שתקבלו את כל המעטפת המגיעה לכם!

העתודה לאקדמית להנדסה בבראודה - מענק עידוד עתודה שנתי בגובה 10,500 ש"ח  מענק פסיכומטרי שיעורי תגבור חונכויות מעונות סטודנטים תואר הנדסי מבוקש  התנסות מעשית  ליווי אישי ימי הכנה לאקדמיה (עתידים) קורסי עזר מקוונים (עתידים) הכנה לראיונות ושיבוץ ביחידות (עתידים) מחשב נייד (עתידים) מלגת קיום (עתידים)

*מעטפת ההטבות תינתן על ידי צה”ל, “עתידים” והמכללה האקדמית להנדסה בראודה בכרמיאל.

כל התשובות כאן:

 • איזה סיוע כלכלי מקבלים במסגרת העתודה?

  המסלול מציע ארבעה סוגי מענקים:
  מענק עידוד עתודה – מענק בגובה 10,500 ש”ח אותו מקבל כל עתודאי בכל שנת לימוד, כל עוד הוא עומד בדרישות המסלול.

  מענק פסיכומטרי ו/או הרשמה לבראודה – מענק בגובה 2,500 ש”ח לצורך כיסוי העלויות. המענק הזה מתקבל בנוסף למענק העידוד וניתן באופן אוטומטי למתקבלים לעתודה במהלך השנה הראשונה ללימודים.

  מענק הצטיינות – מענק בגובה 5,000 ש”ח ומוענק ל-100 הסטודנטים בעלי ההישגים האקדמיים הגבוהים ביותר בכל שנה. המענק מותנה בפעילות של מעורבות בקהילה. 

  מענק קיום – עתודאים שצריכים סיוע במימון תקופת הלימודים יוכלו להגיש בקשה למלגת קיום. המועמדים למלגה יידרשו לעמוד בקריטריונים סוציו-אקונומיים שייבחנו על ידי ועדה.

  *המענקים יוענקו במסגרת תוכנית עתודה של צה”ל ותוכנית  “עתידים” בכפוף למפורט במידעון עתודה.

 • מה ההבדל בין עתודה אקדמית לעתודה טכנולוגית?

  מסלול העתודה הטכנולוגית הוא מסלול במסגרת הלימודים בחטיבה העל תיכונית ומהווה רצף ללימודים התיכוניים. מדובר למעשה בלימודי י”ג-י”ד במסלול טכנולוגי. 

  מסלול העתודה האקדמית הוא מסלול לימודים על תיכוניים אקדמיים, המאפשרים זכאות לתואר הנדסי נחשק ושירות מרתק בתחום, במסגרת דחיית השירות הצבאי. 

 • מתי מקבלים תשובות סופיות על קבלה למסלול העתודה?

  תשובות סופיות מתקבלות מצה”ל בחודש ספטמבר. 

 • מה היתרונות במסלול העתודה בבראודה?

  מסלול לימודי העתודה בבראודה יקנה לכם תואר הנדסי מבוקש בשוק, התנסות מעשית ביחידות תוך כדי לימודים, אפשרות לשלב תואר ראשון ושני ב-5 שנים (החל מהשנה השנייה), מעטפת רחבה ומענה לצרכים שלכם, על מנת שתוכלו ללמוד אך גם ליהנות מחווית הלמידה באקדמיה. 

 • האם המיון למסלול עתודה חוסם מיונים אחרים?

  המיון למסלול עתודה הוא התנדבותי ואינו חוסם מיונים למסלולים אחרים במקביל. 

 • מתי צריך להירשם למכללה?

  ניתן להירשם למכללה גם טרם קבלת מכתב אישור הקבלה למסלול, רק חשוב לוודא שציינתם בהרשמה לעתודה את המכללה האקדמית להנדסה בראודה בכרמיאל כחלק ממוסדות הלימוד בהם אתם מתעניינים. 

 • האם חייבים ציון פסיכומטרי כדי להירשם למכללה?

  ההרשמה לבראודה היא הרשמה ראשונית ואין צורך בהצגת ציון פסיכומטרי ולכן ניתן להירשם למוסד גם לפני ציון הפסיכומטרי של המועד האחרון הרלוונטי באפריל. 
  כמובן שניתן להירשם גם לאחר קבלת הציון. 

   

ייעוץ לימודים

 • Hidden