הנדסה אזרחית

הנדסה אזרחית*

ההנדסה האזרחית עוסקת בתכנון, הקמה, תפעול ותחזוקה של מבני מגורים, מבני משרדים, מבני תעשיה ומסחר, כבישים, גשרים, מסילות רכבת, מנהרות, נמלי תעופה, נמלי ים ועוד.  תכנית הלימודים מתמקדת בשתי התמחויות: הנדסת ביצוע וניהול הבנייה, והנדסת מבנים. הרוב המכריע של המהנדסים האזרחיים עוסקים בתחום הראשון.

כפתור למידע נוסף וייעוץ אישי כפתור הרשמה לתואר. קישור לעמוד הרשמה

אודות הלימודים

המחלקה להנדסה אזרחית מעניקה תואר בוגר במדעים (.B.Sc), המקנה זכאות לרישום ורישוי בפנקס המהנדסים.

 

תוכנית הלימודים

תוכנית הלימודים, שאורכה 4 שנים, כוללת לימודי יסוד הנלמדים בשנתיים הראשונות של התואר. לימודים אלה כוללים מקצועות יסוד מדעיים (כגון פיזיקה, מתמטיקה, כימיה ואנגלית), מקצועות הנדסה בסיסיים (כגון מכניקה הנדסית, מכניקת הזורמים, תכנות וגרפיקה הנדסית) ומקצועות העשרה ממדעי החברה והאומנויות.

בהמשך נלמדים הקורסים המקצועיים בתכן וביציבות מבנים, בניהול וביצוע פרוייקטים, בבטיחות, בגאודזיה (מדידות), בכבישים ותחבורה, בהנדסת מים וסביבה ועוד.

ניתן להתמחות במסלולים הבאים:

  • תכן מבנים – הנדסת מבנים (קונסטרוקציות) עוסקת בעיקר בתכן המבנה, החל מהתכן העקרוני ועד התכן המפורט. רוב מהנדסי המבנים עוסקים בתכן של מבנים מבטון מזויין, שהוא חומר הבנייה העיקרי בישראל. הנדסת המבנים לוקחת בחשבון, כבר בשלב התכן, שיקולי ביצוע, בטיחות העובדים בעת הקמת המבנה ובטיחות המשתמשים בו למשך כל חייו. הנדסת המבנים אחראית לעמידותו של המבנה בעומסים היומיומיים, בעת רעידות אדמה, רוח וגם עומסים הנובעים מפגיעות של פעולות איבה, כגון טילים
  • הנדסת ניהול הבנייה – אחריות על כל ההיבטים של מימוש (הקמה) פרוייקט הבנייה, על כל שלביו החל מהתכן האדריכלי, תכן שלד המבנה והמערכות, לרבות מערכות המים והביוב, מערכות החשמל והתקשורת, מיזוג אויר ועוד. מערכות המבנים, היום מאוד מורכבות ומתוחכמות והן גם כוללות מבנים חכמים ובנייה ירוקה

ביצוע פרויקט גמר שנתי בהנחיית חברי סגל של המחלקה ובמידת האפשר במשותף עם מהנדסים בכירים מהתעשייה. במסגרת הפרויקט, תהיה אפשרות להתנסות בעבודת צוות ובמרכיבים של שני תחומי ההתמחות: תכן מבנים והנדסת ניהול וביצוע.

תנאי קבלה להתמחויות ייקבעו בהתאם להישגים האקדמיים בשנה הראשונה של הלימודים. בהתמחות תכן מבנים יינתן דגש על ההישגים במקצועות מבוא למכניקה הנדסית ותורת החוזק 1 ובהתמחות הנדסת ניהול הבנייה יינתן דגש על ההישגים האקדמיים בקורסים מבוא לגרפיקה הנדסית וכלכלה הנדסית.

ההתמחות לא תצוין על גבי תעודת התואר.

יונתן ג’אנח, סטודנט להנדסה אזרחית, ממליץ על התוכנית: 

תנאי סף להגשת מועמדות

נדרש לעמוד בתנאי הסף (פסיכומטרי ובגרויות) טרם תחילת הלימודים

לתנאי סף להגשת מועמדות להנדסה אזרחית

למועמדים שאינם עומדים בציוני הסף בבגרות, יש  אפשרות לשפר הישגים אלו באמצעות המכינה

תנאי הסף להגשת מועמדות לבעלי תעודת בגרות מחו”ל מפורטים  בתנאים נוספים

*לא יתקיים דיון בועדות הקבלה עם ציון נמוך מ-90 בבחינת יע”ל

היכן יעבדו בוגרינו?

בוגרי התוכנית יעבדו במשרדי תכנון, בחברות בניה (או יקימו משרדים או חברות בעצמם), במשרדי ניהול, תיאום ופיקוח, כמו גם בתפקידים בכירים במשרדי ממשלה, רשויות מקומיות ומוסדות אחרים. רוב המהנדסים החסרים היום במשק הם מהנדסים אזרחיים. יתרה מזאת, כיום חסרים כ- 5,000 מהנדסים אזרחיים, המהווים כרבע מכלל המהנדסים האזרחיים הדרושים למשק.

* התוכנית נפתחה בהיתר המל”ג, הענקת התואר מותנית באישורה.

ייעוץ לימודים