טיוטא – אודות המכללה – טיוטא

תיאור המכללה

המכללה האקדמית להנדסה בראודה הוקמה בכרמיאל למטרת פיתוח מרכז אקדמי ייחודי בתחומי ההנדסה, הטכנולוגיה ותחומים נלווים, תוך טיפוח קשרי גומלין עם התעשייה והסביבה.

המכללה משתלבת בפיתוח הגליל ותורמת לקידום ולפיתוח התעשיה בישראל.

המכללה שואפת להרחיב את הנגישות להשכלה גבוהה תוך שמירה על מספר עקרונות מנחים:

 • שמירה על רמה אקדמית גבוהה
 • תמיכה וקידום הסטודנטים
 • פיתוח מצוינות בהוראה בקרב הסגל, ועידוד המחקר
 • הוראה במעבדות מתקדמות
 • ביסוס קשרי אקדמיה תעשייה
 • קידום השוויון בחברה הישראלית באמצעות השכלה גבוהה
 • עידוד נשים להנדסה ולקידום חברות סגל בהשכלה הגבוהה

חזון המכללה – הקניית תואר הנדסי מוביל בישראל, ועל פיו שוקדת המכללה על פיתוח תכניות לימוד חדשות בהתאם להתפתחויות המשק והכלכלה בישראל.
המכללה מעניקה תואר ראשון “בוגר/ת במדעים” – B.Sc. (Bachelor of Science) בתחומים אלו:

 • הנדסת ביוטכנולוגיה
 • הנדסת חשמל ואלקטרוניקה
 • הנדסת מכונות
 • הנדסת מערכות מידע
 • הנדסת תוכנה
 • הנדסת תעשייה וניהול
 • מתמטיקה שימושית
 • הנדסה אזרחית

המכללה מציעה לימודים לקראת תואר אקדמי בהנדסה להנדסאים מדופלמים.
כמו כן, משתלבים בלימודי ההנדסה גם סטודנטים/ות שהתקבלו לעתודה האקדמית ולפרויקט ‘עתידים’. הקבלה למסלולים אלו מותנית באישור שלטונות צה”ל.

לצד הלימודים לתואר ראשון “בוגר/ת במדעים” (B.Sc.), מתקיימות בקמפוס מסגרות לימוד נוספות:

 • תואר שני
 • מכינות קדם אקדמיות
 • העשרה מדעית לנוער
 • תעודת הוראה

הסטודנטים מתנסים, במהלך לימודיהם בפרויקטים – בתעשייה ובאקדמיה – ונקלטים בחברות ובמכוני מחקר מן השורה הראשונה בארץ ובעולם. חלק מהבוגרים ממשיכים ללימודי תארים מתקדמים.
תכנית מצוינות פועלת במכללה ובמסגרתה מוצעים קורסים ברמה מוגברת, הנחייה אישית וביצוע עבודת מחקר.
במכללה מתקיימים חיי חברה ערים, ולסטודנטים מוצעים מגורים במעונות.

חברי הסגל מעורבים בסביבה ובקהילה האקדמית והמקצועית ועוסקים במחקר ובפיתוח. חברת המו”פ של המכללה – ‘אופק אשכולות מחקר ופיתוח בע”מ’ הוקמה לעידוד פעילויות בעלות אופי מחקרי-עסקי של חברי סגל. כמו כן פועלת המכללה לקירוב הפריפריה למרכז, על ידי קליטת סטודנטים מכל רחבי הארץ; להפעלת שלוחה צפונית של מכון היצוא הישראלי; ולקשר קרוב עם התעשייה ועם מומחים בעלי שם הנוטלים חלק פעיל בכנסים ובימי עיון הנערכים במכללה. כמו כן, המכללה שותפה ב-‘מכון לייצור מתקדם’, אשר כונן לשיפור פריון התעשייה בישראל, ובגליל במיוחד, באמצעות ייעול תהליכי הייצור והשבחת האיכות ההנדסית של המוצר.
המכללה בשיתוף קבוצת TEFEN הינה הבעלים של המכון לייצור מתקדם הממוקם בכרמיאל. המכון הוא גוף ממשלתי ארצי, מיסודו של מנהל תעשיות במשרד הכלכלה והתעשייה, הפועל לשיפור הפריון בתעשייה היצרנית באמצעות הטמעת טכנולוגיות מתקדמות. המכון פועל ליצירת תעשייה ישראלית משגשגת, יעילה וחדשנית, באמצעות תהליכי ייצור מתקדמים.

קמפוס המכללה (קריית המכללה)

קריית המכללה, מהיפות בארץ, משתרעת על שטח של כ- 180 דונם ובה שפע של פינות ירוקות, מדשאות ופינות ישיבה בנוף הפתוח. קריית המכללה נישאת על ראש גבעה במערב העיר כרמיאל, על הכביש המחבר בין עכו לצפת, וממנה נשקף הנוף הנפלא של בקעת בית הכרם.

מיקומה הגיאוגרפי של המכללה עונה על צרכים לאומיים ואזוריים גם יחד: היא מתפקדת כמרכז חינוכי, טכנולוגי ומדעי בגליל, מגדילה את הנגישות להשכלה גבוהה באזור הצפון ותורמת לגיוון ולהעשרת המערכת החינוכית של העיר כרמיאל.

לכל הבאים בשערי קריית המכללה מתגלה עד מהרה קו תכנוני עקבי, העושה שימוש מירבי בתוואי השטח והמשתלב בנוף הטבעי של הרי הגליל. כמו כן בקמפוס המכללה מרחבי דשא, עצי זית ונוי, פרחים עונתיים ופינות הסבה שקטות. בבניין המדעים על-שם הרצוג (בניין M) ממוקמים משרדי ההנהלה, המזכירות האקדמית והמחלקות להנדסת תעשייה וניהול, הנדסת תכנה ומערכות מידע. בבניין כיתות לימוד חדישות, אודיטוריום מרווח, מעבדות מחשבים וחוות מחשבים לשימושם של הסטודנטים במשך מרבית שעות היממה. בבניין הרב תכליתי (בניין D) ממוקמים המשרדים והמעבדות של המחלקות להנדסת ביוטכנולוגיה והנדסת מכונות. במכללה ספרייה מרווחת, בית כנסת, חדרי סמינרים ואודיטוריום גדול, קפטריה, מרכז ספורט, חדר כושר, מועדון סטודנטים ומעונות. מגרשי חניה היקפיים מבטיחים גישה נוחה לבנייני המכללה. בבניין L ממוקמים חדרי הרצאות גדולים במיוחד; בניין EM משרת את המחלקות להנדסת חשמל ואלקטרוניקה והמחלקה למתמטיקה שימושית ובו חדרי הרצאות ומעבדות מתקדמות.

המבנה הארגוני של המכללה

בראש המכללה עומד נשיא המכללה האחראי על כל מסגרות הלימודים והפעילויות המתנהלות בקמפוס; המשנה לנשיא לעניינים אקדמיים אחראית על המערך האקדמי; מנכ”ל המכללה אחראי על כל המערך הניהולי של המכללה, המשרת את המחלקות האקדמיות את ציבור הסטודנטים ושאר הגופים של המכללה בהיבטים של הפעלת מערך שירותים רחב המאפשר קיום לימודים סדירים ברמה גבוהה לצד חיי קמפוס פעילים ותוססים. בנוסף, למנכ”ל אחריות על נכסי המכללה, מתקניה ותחזוקתם וכן על משאבי אנוש, המערך הכספי, מרכז ההעשרה לנוער שוחר מדע, הספרייה, טכנולוגיות המידע, הביטחון והבטיחות.

המועצה האקדמית שבראשה עומדת המנל”א, הינה הפורום העליון במכללה להחלטות בנושאים אקדמיים. ועדת המועצה האקדמית (פורום ראשי המחלקות) מיישמת באופן שוטף את המדיניות של המועצה והוועדה לעניינים אקדמיים אחראית על התקנון האקדמי ותקנונים נלווים. החלטות אקדמיות מחלקתיות מתקבלות במועצות המחלקות והיחידות האקדמיות, המורכבות מחברי הסגל של המחלקה/יחידה.

המזכירות האקדמית מטפלת ברישום סטודנטים חדשים ובכל הנושאים האקדמיים והמנהליים הנוגעים לכלל הסטודנטים, ובכלל זה: סדרי הלימודים, בחינות, אישורי לימודים, הפקת תעודות ועוד.

המזכירות האקדמית כפופה למשנה לנשיא לעניינים אקדמיים.

מזכירויות המחלקות/יחידות מטפלות בהתנהלות השוטפת של הלימודים במחלקה/יחידה ועוסקות בכל הנושאים הנוגעים לסטודנטים במחלקה, כגון: הרשמה לקורסים, בניית מערכת שעות ולוח בחינות, פרסום ציוני הסטודנטים, מענה לפניות הסטודנטים והמרצים ועוד.

דקנט הסטודנטים אחראי על רווחת הסטודנטים (כפי שיפורט בהמשך).

מדור שכר לימוד מטפל בתשלומי שכר הלימוד.

המשנה לנשיא לעניינים אקדמיים (מנל”א)

המשנה לנשיא לעניינים אקדמיים אחראית להתנהלות האקדמית התקינה במכללה, הכוללת בין השאר קיום ההוראה על פי סטנדרטים גבוהים ושיפורה המתמיד, קידום המחקר תוך שאיפה לשיתופי פעולה עם גורמי מחקר מובילים ופרסום ברמה בינלאומית. המנל”א היא מיופת הכח של המועצה האקדמית והיא אחראית לפירוש ולקיום ההתנהלות היומיומית בכל הקשור בתקנות האקדמיות, בתוכניות לימודים, איכות ההוראה, קיום המחקר, קידום חברי הסגל האקדמי, תכנון לוח השנה האקדמית וקיום משמעת הלימודים על ידי חברי הסגל והסטודנטים.
המנל”א מייצגת את המכללה בעניינים אקדמיים בפני המועצה להשכלה גבוהה וגופים חיצוניים למכללה. היא אחראית על המזכירות האקדמית ועל משרד קשרי החוץ (IRO).. לעזרת המנל”א במילוי תפקידה קיימים הגופים הבאים, שבכולם היא שותפה:

 • המועצה האקדמית
 • פורום ראשי המחלקות (יו”ר)
 • ועדת מחקר (יו”ר)
 • ועדת המינויים לדרוג וקידום חברי סגל ההוראה במכללה
 • הוועדה לעניינים אקדמיים של המכללה
 • הוועדה לבחירת חברי סגל אקדמי ומרצים מצטיינים
 • ועדת ההשתלמויות של המכללה (יו”ר)
 • ועדת ערעורים על ועדת המשמעת (יו”ר)

בעלי תפקידים במכללה

יו”ר חבר הנאמנים, רו”ח דורון כהן
נשיא המכללה, פרופ’ אריה מהרשק
משנה לנשיא לעניינים אקדמיים, פרופ’ שרית סיון
יו”ר המועצה האקדמית, פרופ’ שרית סיון
מנכ”ל המכללה, מר אחיאב גולן
סמנכ”לית הכספים, גב’ אורית לב
מנהל בינוי, רכש ולוגיסטיקה, מר גרי סניידר
דקנית הסטודנטים, גב’ יאנה מלניקוב
ראש מינהל אקדמי, ד”ר ולדימיר צ’צ’יק
ראש המרכז לחינוך הנדסי ויזמות, ד”ר נירית גביש
סמנכ”לית שיווק, גב’ שני אילני
מזכירה אקדמית, גב’ הילה קנר
מנהלת הספרייה, גב’ שרון סופר (הרשקוביץ) מ”מ
מנהל מערכות מידע ראשי, מר איל קינברג
ראש המשרד לקשרי חוץ (IRO),  ד”ר לינדה וינברג
מנהלת המכינות הקדם אקדמיות, גב’ ילנה שפיגלמן

אגודת הסטודנטים

אגודת הסטודנטים פועלת לרווחת הסטודנטים בתחומים האקדמיים, החברתיים והתרבותיים, ומייצגת אותם בפני מוסדות המכללה וגורמים אחרים. החבֵרוּת באגודה היא בגדר רשות.
בין פעילויות האגודה:

 • מתן ליווי משמעתי וייצוג בוועדות משמעת
 • הגנה ופיקוח על זכויותיו האקדמיות של הסטודנט תוך מתן יעוץ ולווי שוטפים
 • הנפקת כרטיסי סטודנט המאפשרים מעבר בשערי המכללה, צילום במכונות והטבות בבתי עסק שונים
 • חלוקת מתנות בפתיחת שנת הלימודים האקדמית
 • שימור ושיפור רווחתו של הסטודנט בקמפוס: פינות רווחה, מיקרוגלים, עמדות קפה אמון, מקררים ועוד
 • פיקוח על מכונות שתייה, מכונות חטיפים, מכונות צילום ונותני שירות המזון בקמפוס
 • פרסום בלוחות המכללה: דירות להשכרה, מודעות דרושים ועוד
 • ניהול אתר אינטרנט הכולל חדשות, לוח מודעות תעסוקה, לוח דירות, בנק בחינות, מחברות סרוקות ולינקים חשובים
 • מסיבות ואירועי תרבות איכותיים בהוזלה או בחינם לסטודנטים חברי האגודה

מידע נוסף באתר האגודה ובעמוד הפייסבוק של האגודה “אגודת הסטודנטים אורט בראודה”.

הספרייה

במכללה ספרייה מרכזית אחת, המשרתת את כל היחידות האקדמיות.

בספרייה למעלה מ-230,000 פריטים ובהם ספרי לימוד, עיון וספרות יפה (בפורמט מודפס ואלקטרוני), כתבי-עת (מודפסים ומקוונים), תקליטורים, תקליטונים, תיקי בחינות, פרוייקטי גמר, תקנים, תדפיסים ומפות. כ-180,000 פריטים הינם דיגיטליים, ונגישים מכל מקום ו-267 קורסים מצולמים.

הספרייה מציעה גם אוסף השאלה מתמדת. לרשות הסטודנטים אוסף ספרים להשאלה סמסטריאלית של ספרי לימוד וטקסט, בעלות נמוכה, המנוהל על ידי “מכלול” בקמפוס.

לספרייה אתר אינטרנט עם גישה למאגרי מידע אלקטרוניים, המרחיבים את אוסף הספרייה ואת מאגר הידע שלה מעבר לגבולותיה המקומיים המיידיים. ניתן להשתמש במאגרי המידע של הספרייה מכל מסוף בקמפוס המחובר לרשת המחשבים המכללתית וגם מן הבית.

שירותי הספרייה

זמני פתיחת הספרייה בזמן הלימודים הם בשעות 20:00-8:00 בימי א’-ה’.
הספרייה משרתת את קהיליית המכללה – סטודנטים, מרצים ועובדים. עם זאת פתוחה הספרייה ללא השאלה לכל באי הקהילה ולתלמידים ממוסדות חינוך אחרים.

הקטלוג הממוחשב עומד לרשות הקוראים ומאפשר אחזור מידע בתחומי הספרייה, המכללה וגם בקשר אינטרנט מבתי הקוראים. הספרייה חברה ברשת הספריות האקדמיות בארץ, ומאפשרת גישה לקטלוגים של הספריות האחרות ולקטלוגים הלאומיים.

אתר הספרייה משולב באתר המכללה בקישור הזה.
אתר הספרייה מאפשר גישה לרשימת מאגרי מידע בתחומי הלימוד של המכללה למאגרי מידע אלקטרוניים.
ולחומרי לימוד לפי קורסים בקישור הזה.

תקנון הספרייה

הקוראים מתבקשים למלא אחר הוראות התקנון המנחות בין השאר על התנהגות תרבותית ושקטה, איסור הכנסת מאכל ומשקה לספרייה והתחשבות בקהל הלומדים. שירותי הספרייה נחסמים לזמנים קצובים לקוראים המאחרים בהחזרת ספרים, על פי חומרת העבירה. ההשאלה בספרייה היא אישית וניתנת עם הצגת כרטיס מזהה: תעודת סטודנט, מרצה, עובד והפקדת המחאת בטחון בסך 500 ₪ בהתאם לקבוצת השיוך. הסטודנטים להנדסה פטורים מהפקדת המחאת בטחון בסך 500 ₪.

שירותים לסטודנטים

עזרה ראשונה – טיפול רפואי
סטודנט הזקוק לטיפול חירום רפואי, יזמין אמבולנס דרך מוקד מגן דוד אדום (בטלפון שמספרו 101). האמבולנס יפנה את הסטודנט לבית החולים.
פרטים נוספים ב”נוהל עזרה ראשונה ופינוי רפואי” המופיע באתר המכללה.
חדר צילום
מספק שירותי צילום ושכפול לציבור המרצים והסטודנטים.
בית קפה (“קפה גרג”)
בית קפה בו ניתן לרכוש שתייה חמה וקרה, מאכלים קלים וארוחות חלביות.
מזנון בשרי ודוכן פלאפל
מזנון בו ניתן לרכוש מנות בשריות, פלאפל וכן שתייה קרה.
חנות ספרים ומכשירי כתיבה
שלוחה של “מכלול”, חנות הטכניון, פועלת במכללה לשירות ציבור הסטודנטים, העובדים והקהל הרחב.
כספומט
כספומט של בנק לאומי המשרת את לקוחות כל הבנקים, נמצא בכניסה לבניין M.
בית כנסת
במכללה נמצא בית כנסת פעיל שבמסגרתו מתקיימת פעילות הכוללת תפילות וחוגים שונים. בית הכנסת פועל גם בשבתות ובחגים.

ייעוץ לימודים