מערכת לשיקום נפגעי אירוע מוחי – 1

  1. מקום 1:

 

שם הפרויקט: מערכת לאימון ושיקום נפגעי אירוע מוחי

 

מחלקה: הנדסת חשמל אלקטרוניקה

 

שם הסטודנט: טימור בורודין, טלפון נייד: 0542567128, דוא”ל: tikos132@gmail.com

 

שם המנחה: ד”ר פיני זורע, נייד 054-2403586, דוא”ל: pini.zorea@braude.ac.il

 

תקציר:

מדי שנה מתרחשים בערך כ- 15,000 מקרים חדשים של אירוע מוחי מסוג שבץ.  ידוע  “כ־ 40 אחוז מנפגעי שבץ המוח נזקקים לטיפול ואשפוז שיקומי”.

שבץ הוא אירוע חירום רפואי העלול להביא לפגיעה עצבית קבועה, לסיבוכים ואף למוות. אירוע מוחי

מסוג שבץ מתרחש כאשר מתקיימת הפרעה פתאומית באספקת הדם לרקמת המוח. הפרעה זו גורמת לפגיעה ביכולות מוטוריות נרחבות בגוף החל מאיבוד תחושה בגפיים ועד אי יכולת הליכה ולעתים פגיעה ביכולות הדיבור.

שורדי אירוע מוחי נמצאים בתוך “חלון ההזדמנויות צר” לקבלת טיפול שיקומי. בכדי לקבל טיפול שיקומי על השורדים לשהות מספר ימים בבית חולים בזמן שצוות רפואי מאבחן כי קיים פוטנציאל שיקומי, יציבות נוירולוגית ואין סיבוכים בריאותיים נוספים.

כיום תהליכי השיקום מבוצעים על ידי טיפולים פיזיותרפיסטים, כאשר לא ניתן לכמת את הטיפול הנ”ל. מכאן נוצר הרעיון ליצור מערכת עזר בשיקום לנפגעי אירוע מוחי, אשר יסייע לכמת את התקדמות השיקום ולתעד את התהליך. פרויקט זה יעסוק בשיפור יכולות האחיזה, הריכוז, הדיוק ומהירות התגובה של האדם שחווה אירוע מוחי.

המערכת תבוסס על בקר Raspberry PI 3 Model B ותכיל מכלולים ,ברמות קושי שונות, אשר יעבדו על מוטוריקת גפיים, כוח משיכה ותגובות קוליות. מכלולים אלו יתרגלו את היכולות שנפגעו אצל המטופל ובכך תסייע לתהליך השיקום. בנוסף יבוצע מעקב אחר כל מטופל והתקדמותו מטיפול לטיפול. באמצעות עיבוד נתונים ניתן יהיה להציג גרפים של התקדמות השיקום ולשלוח תיעוד למטופל.

צפו בסרטון: 

 

 

ייעוץ לימודים