דבר הנשיא

שלום רב,

פרופ' אריה מהרשק

נשיא המכללה, פרופ’ אריה מהרשק

לרגל חג האביב הנמצא בפתח, ברצוני לברך, בראשית דבריי, את האלוף במילואים יוסף מישלב, שנתמנה לאחרונה לעמוד בראש הוועד המנהל של המכללה, וכן את מר יונה יהב, ראש עיריית חיפה לשעבר, שנבחר לעמוד בראש חבר הנאמנים שלנו. אני מאמין כי לשני האישים, שמאחוריהם עשייה מוכחת, תהיה תרומה משמעותית למכללה והריני משוכנע כי בתמיכתם ובעידודם תממש המכללה יעדים נוספים, על פי חזונה ויעודה.

בעקבות הפרידה ההיסטורית מרשת אורט, אני שמח לבשר כי אנו ממשיכים במלוא המרץ לכונן את תשתיות העתיד של הקמפוס החדש. הכשרת השטח נסתיימה ואנו ניגשים לבניית שני הבניינים הראשונים. על פי התוכנית, תחל הבניה לאחר חופשת הפסח וזו סיבה טובה לחגיגה ולאופטימיות לקראת השנים הבאות עלינו לטובה. פנינו להתרחבות משמעותית, שתוביל את המכללה לשיפור בתנאי הלימוד, ההוראה, המחקר והמינהל.

תמצית ההוויה של המכללה – היותה עוגן אקדמי בגליל, המגדיר כייעודו את השבחת פריון התעשייה בישראל, ובצפון המדינה בפרט. הדבר בא לאחרונה לידי ביטוי בכנס תעשיה-אקדמיה ה-12 ע”ש פרופ’ יוחנן ארזי ז”ל. בכנס מוצלח זה, נטלו חלק פרונטלי כ-200 משתתפים, ועוד רבים באמצעות פלטפורמת הזום – תעשיינים בכירים ואנשי אקדמיה מובילים בתחומם מהארץ ומחו”ל. בכנס הושם דגש על חשיבות טיפוח המחקר הפרקטי והיישומי – נושא הצועד יד ביד עם האוריינטציה התעשייתית אותה חרתה המכללה על דגלה משחר ימיה.

אני גאה לציין כי אנו המוסד האקדמי הראשון – והיחיד – בישראל אשר הניף על תורן ייעודו את הצורך הלאומי לשיפור הפריון בתעשייה. כחלק מהמהלכים בהם אנו נוקטים להגשמת יעוד זה, שילבנו בכל תוכניות הלימוד שלנו נושאי אוריינות דיגיטלית, נגזרת ישירה של המהפכה התעשייתית הרביעית. שלושה נושאים קשורים קשר בל-יינתק עם תובנות מהפכה זו וכדי להטמיעם בסל הכלים של בוגרינו, איננו פוסחים על אף אחד מהם: נתוני עתק, בינה מלאכותית, ואלגוריתמיקה. היכרות והטמעת ידע בכל אחד משלושת אדני יסוד אלה, יקנו לבוגרינו, מהנדסי המחר, את היכולת להתנהל, להשפיע ואף להוביל את העולם הדיגיטלי בו אנו חיים.

את התוצאות אנו רואים בשטח. בוגרי מכללות אקדמיות משתלבים היטב בתעשייה ומצמצמים בהתמדה את הפערים מול בוגרי האוניברסיטאות; המכללה שלנו תופסת מקום של כבוד, זוכה לתגובות מצוינות בתעשייה, ועוד ידינו נטויה. רבים מאוד מבוגרינו משתלבים בעמדות השפעה בתעשייה הישראלית והמה מקור גאוותנו.

ראוי לציין בהקשר זה את פעילות המכון הלאומי לייצור מתקדם, פועל יוצא של ייעוד המכללה – השבחת פריון התעשייה. הגליל עתיר תעשיות מסורתיות-קלאסיות, המשוועות להטמעת חדשנות בקווי הייצור שלהן: אוטומציה, רובוטיקה, מציאות רבודה, ענן, בינה מלאכותית ובקיצור – תעשייה חכמה. מאות מפעלים כבר ניצלו את התובנות, אותן הניח לפתחם המכון, על מנת לממש את השינוי הגדול, ההכרחי להישרדותם. מפעלים אלה, אשר השכילו לשלב טכנולוגיות מתקדמות בניהול ובמערך הייצור, שיפרו פלאים את הפריון והפכו לתחרותיים בעולם שאינו מפסיק לרוץ קדימה.

עם בוא חג הפסח, ולאחר שחגגנו לאחרונה את חירותנו ויציאתנו לדרך עצמאית, אאחל לכל אחת ואחד מכם, ולכולנו יחד, כי נמשיך לרוץ קדימה ולהוביל את המכללה לשיאים חדשים. בידינו הדבר.

חג שמח,

פרופ’ אריה מהרשק

נשיא המכללה  

ייעוץ לימודים