ה-“Fab Lab” תופסת תאוצה

ד"ר שמואל גזית

ד”ר שמואל גזית, פיתח את הקורס החדש

הקורס “טכנולוגיה יישומית” שודרג והועתק למעבדת “Fab Lab של המחלקה להנדסת מכונות

מאת: ד”ר שמואל גזית ומר דניאל וסרמן

מעבדת פאבלאב

תכני הקורס “טכנולוגיה יישומית” הותאמו למציאות ההנדסית החדשה והם כוללים היום תהליכי עיבוד וייצור מתקדמים כמו: חיתוך וחריטה בלייזר, ייצור גופים בוואקום, ייצור גופים בהדפסת תלת ממד ועוד.

קורס החובה “טכנולוגיה יישומית”, הניתן בתחילת הלימודים לתואר ראשון במחלקה להנדסת מכונות, עסק בעיקר בתהליכי עיבוד שבבי. עד לאחרונה קורס מעבדה זה ניתן לסטודנטים של המחלקה במסגרת מיקור-חוץ, או בכרמיאל או במכון להכשרת עובדים בצור-לבון. עקרונות הקורס שנלמד במכללה כיום הועתקו מקורס דומה אשר ניתן שנים רבות בטכניון. הקורס שהתמקד בשיטות הייצור, באמצעות חריטה ובכרסום בפלדות, היה ועודנו רכיב חשוב להכשרת מהנדס המכונות. ואולם, התרחבות תחום תהליכי הייצור, והגידול במגוון החומרים שנמצאים בשימוש בתעשיית עיבוד החומרים, היוו זרז לביצוע התאמות בקורס המקורי. לפיכך, בתחילת שנת הלימודים הנוכחית, תכני הקורס “טכנולוגיה יישומית” הותאמו למציאות ההנדסית החדשה והם כוללים היום מלבד חריטה וכרסום גם תהליכי עיבוד וייצור מתקדמים כמו: חיתוך וחריטה בלייזר, ייצור גופים בוואקום, ייצור גופים בהדפסת תלת ממד ועוד. כמו כן, הוחלט שלצד עיבוד פלדות הסטודנטים ילמדו גם כיצד לעבד חומרי גלם נוספים כמו: מתכות אל-ברזיליות, חומרים קרמיים, חומרים פלסטיים וחומרים מרוכבים. חשיפת הסטודנטים של המחלקה למגוון רחב של תהליכי עיבוד וחומרים, כבר בשלבי הלימודים הראשונים, אמורה לסייע להם להבנה ולהטמעת החומר הנלמד בקורסים השונים בהמשך הלימודים. 

ההחלטה לעדכן את תוכנית הלימודים של הקורס “טכנולוגיה יישומית” השתלבה עם הקמת מתחם “FAB LAB”, שבו מועבר הקורס במתכונתו החדשה. במעבדת FAB LAB, שצוידה הן בכלי ייצור ועיבוד ידניים והן בכלים ממוכנים, הוצבו שולחנות ומרחב עבודה, המאפשרים פעילות טכנולוגית יישומית למספר קבוצות של סטודנטים במקביל. הסבתו של הקורס “טכנולוגיה יישומית” ממיקור חוץ לתחומי המכללה, אפשרה להעביר את הקורס על-ידי סגל של המחלקה, ובכך להגביר ולהדגיש את ה”רכיבים האקדמיים” הנלמדים במהלכו.   

ממועד קבלת ההחלטה בתחילת שנת הלימודים תשפ”ב על המרת תכני הקורס והעברתו ל FAB LAB ועד הטמעת הקורס כבר  בסמסטר אביב תשפ”ב, נערכה עבודת מטה ופעילות אקדמית אינטנסיביים. הפעילות התבססה על הכלים שכבר היו במעבדה, אולם היה צורך בהצטיידות משמעותית של כלי חריטה וכרסום, רכש של חומרי גלם, הכנת החומרים לשימוש בקורס, ורכש משמעותי של כלי עיבוד נוספים ידניים וממוכנים. צוות ההנדסה של המחלקה נרתם לביצוע הפעילות, ובתוך מספר חודשים המעבדה הוכשרה להעברת הקורס במתכונתו החדשה.

המחלקה להנדסת מכונות, המרצים וצוות ההנדסה של המחלקה מיישמים את הקורס המשודרג ב-FAB LAB, תוך התנסות והפקת לקחים. לתהליך הקמת והרצת הקורס “טכנולוגיה יישומית” שותפים ראש המחלקה היוצא, ד”ר אבי וייס, ראש המחלקה הנוכחית, ד”ר אורית בראון, פרופ’ מיכאל רגב, המנחה את הפעילויות בתחום העיבוד השבבי, מרצי הקורס, וכאמור, כל צוות ההנדסה של המחלקה: מר דניאל וסרמן, גב’ שיר אבן-צור אסייג, מר מרדונה הזימה ומר חיים שלם, אשר נרתם בהתראה קצרה כדי לספק את שירותי בית המלאכה שנדרשו לצורך הקמת הקורס.  

 

ייעוץ לימודים

  • Hidden