הקשר בין נאחף לקליבלנד

מאת:  ד”ר אורנה מילר *

המכללה שלנו ממוקמת בבקעת בית הכרם, על שם כרמי הזיתים שבה. אשכול בית הכרם הוא שותפות אזורית של 7 רשויות מקומיות: כרמיאל, משגב, ראמה, נחף, בענה, דיר אל אסד ומג’ד אל כרום. תכנית ה-ECOSTEM21  של האשכול היא מהלך לפיתוח החינוך והתעסוקה באזור, ששותפים לו גם משרדי הממשלה, קרנות, חברות עסקיות, תעשייה, גופי מגזר שלישי מתחומי החינוך והתעסוקה, והאקדמיה. כל אלו יוצרים אקוסיסטם אזורי.

ד"ר אורנה מילרSTEM הוא ראשי תיבות של Science, Technology, Engineering & mathematics. יעדי תוכנית ה- ECOSTEM21 הם קידום חינוך מדעי טכנולוגי ופיתוח כישורי חיים ומיומנויות המאה ה-21 מגן ועד תעסוקה, ופיתוח הון אנושי איכותי, בעל כושר השתכרות גבוה והתאמה לעולם העבודה המשתנה ולאתגרי העתיד. אלו יקדמו את איכות החיים באזורנו. מכל אלו נגזר שם התכנית.

בשנתיים האחרונות התקיימה פעילות נרחבת של מיפוי תמונת המצב הקיימת באשכול בית הכרם בהיבטים של תוכניות חינוכיות, השכלה גבוהה, תעסוקה ועוד, נבנתה תמונת עתיד אזורית משותפת, והוכנה תוכנית עבודה חמש-שנתית מפורטת. מוקדי התוכנית נבחרו להיות: התפתחות מקצועית של צוותים חינוכיים, רצף תיכון השכלה גבוהה, וטיפוח הגיל הרך. ניתן לקרוא עוד על התוכנית ב- https://bkerem.org.il/project/stem/.

תוכניות דומות קיימות במספר אזורים נוספים בארץ, ובמקומות שונים בעולם. המכללה – כגוף האקדמי המוביל באזור – שותפה בתוכנית ה- ECOSTEM21 של אשכול בית הכרם. המכללה תורמת ונתרמת ממהלכים שמטרתם לחזק את החינוך המדעי-טכנולוגי, למשוך צעירים ללמוד את מקצועות ההנדסה, ולהשתלב כבוגרים בתעסוקה איכותית בגליל.

במהלך יוני יצאתי לארה”ב במסגרת משלחת למידה ישראלית של כ-20 נציגים ממגזרים שונים, השותפים בתכניות ECOSTEM באשכול בית הכרם ובאשכולות הנגב. בין השאר הכרנו מקרוב תכניות הקיימות בקליבלנד אוהיו, במהלך ביקור במוסדות חינוך ייחודיים ומפגשים עם דמויות מובילות. התרשמנו מבתי ספר הממוקמים בתוך מוזיאון למדע ובבית חולים, עם מרחבי למידה המאפשרים למידה פעילה והתנסות בטכנולוגיות מתקדמות, גם בגני ילדים. ביקרנו במרכז פיתוח וייצור (makerspace) עצום ממדים ועתיר משאבים בשם ThinkBox, הממוקם בתוך אוניברסיטה בקליבלנד. המרכז משמש את הסטודנטים ופתוח לכלל הקהילה ללא עלות, לעידוד פיתוח מיזמים. תחת קורת גג אחת נמצאים חללים לסיעור מוחות, הדרכה ליצירת מוצרים, ציוד לייצור אב טיפוס ותמיכה משפטית ועסקית למסחור קניין רוחני.

בנוסף, השתתפנו בכנס השנתי של TIES המאגדת תוכניות ECOSTEM מרחבי העולם, שהתקיים בעיירה ביי-סיטי שבמישיגן. ההיכרות עם חברי המשלחת ועם מובילי תוכניות דומות בחו”ל, יצרה קשרים אישיים ומקצועיים ומהווה בסיס למגוון שיתופי פעולה חדשים.

  • ד”ר אורנה מילר היא חברת סגל המחלקה להנדסת תוכנה ונציגת המכללה בוועדת ההיגוי של ECOSTEM21, אשכול בית הכרם.

ייעוץ לימודים