המכללה אירחה את כנס I4VALLEY

i4Valleyחממת כרמיאל לתעשייה חכמה שמשקיעה בסטארטאפים בשלבים מוקדמים (pre-seed, seed)ציינה שנתיים להקמתה וכינסה יחד יזמים, משקיעים, אנשי הייטק, בכירים בתעשייה ומקבלי החלטות להיכרות עם סטארטאפים פורצי דרך, ולדיון בנושאים הבוערים ביותר בקהילה: לאן ילך הכסף החכם, איך מעצימים את האקוסיסטם בצפון, איך מחזקים את הקשר של תעשיית הון הסיכון לחברות בתחום, את הקשר בין הסטרטאפים לתעשייה, ואיך משלבים אוכלוסיות בהייטק ובתעשייה ומנצלים הזדמנויות באחד מהתחומים החמים בעולם. 

“את בשורת הפריון, שהוא הבסיס להצלחה כלכלית בארץ ובעולם, אנחנו מביאים בין היתר באמצעות המכון ליצור מתקדם וi4Valley“, אמר פרופ’ אריה מהרשק, נשיא המכללה, בפתח הכינוס, שהתקיים בקמפוס זו השנה השניה ברציפות. סיון יחיאלי, מנכ”ל i4Valley, הוסיף: “כולם שואלים:  לאן הולך השוק, מה יעשה הנאסד”ק, מה יעשו משקיעים בעולם. שיעור האינפלציה בארצות הברית, באירופה ובארץ גבוה, ובנוסף אנחנו רואים עליית מחירים ריאלית. כאשר ברקע  מלחמת רוסיה-אוקראינה, שמשפיעה על מחירי המזון, הבצורת בהודו, הקורונה, שיבושי הייצור בסין והקשיים בשרשרת האספקה הגלובאלית. העולם מתמודד עם בעיות אמיתיות, בעיות ריאליות: מגיפה, מלחמה, שינויי אקלים וכמו ביקום מקביל – צריכת החשמל השנתית המושקעת בכריית ביטקוין עברה את הצריכה השנתית של ארגנטינה – מדינה של 45 מיליון איש. ועכשיו מול עינינו קורסים הרבה מבנים וירטואלים גדולים ואנחנו שואלים לאן ילך הכסף החכם. התשובה היא: הכסף החכם צריך ללכת להייטק ולתעשייה הישראלית”.  

ד”ר עמי אפלבאום המדען, הראשי במשרד הכלכלה וראש רשות החדשנות, שמזה שנים רבות מקורב למכללה, חיזק את המסר הכללי: “רשות החדשנות, כזרוע ממשלתית הייתה זו שיזמה דחפה ויישמה את חממות היזמות בפריפריה. אם בעבר הרחוק שפכו הרבה כסף שלא נקלט, היום יש צורך לקדם חברות שלמות  ומקומות עבודה, בצפון ובדרום. זה מה שיניע את הכלכלה הישראלית. אם ניצור דיור, בידור, תעסוקה טובה וחינוך טוב, כולם יחד ימשכו לכאן את אוכלוסיית העתיד. אנחנו ניתן את הסטארט, אתם תיקחו אותו למעלה”. 

משה קונינסקי, ראש עיריית כרמיאל ויו”ר אשכול בית הכרם, “תעשיה 4.0 היא מנוע צמיחה אדיר. התגברנו על האגוסיסטם ובנינו אקוסיסטם צומח וייחודי, במטרה להפוך את הגליל ומרחב כרמיאל למרכז תעשיית 4.0 של מדינת ישראל“.   

ח”כ יעל רון בן משה, יו”ר השדולה לפיתוח הגליל בכנסת

ח”כ יעל רון בן משה, יו”ר הועדה לפניות הציבור, יו”ר השדולה לפיתוח הגליל בכנסת ומזכ”לית מפלגת כחול לבן, “בתוך 25 שנים יהיו בישראל 15 מיליון אזרחים. צריך לפתח כבר עכשיו מרכזים כלכליים נוספים ומשמעותיים מעבר לת”א וכרמיאל היא מועמדת מובילה להוביל את הקטר הגלילי. זו המשימה הבאה של הכנסת והממשלה הבאות”.  

ח”כ אופיר סופר, הציונות הדתית, “גליל חזק זו הגשמת החזון הציוני. הממשלה צריכה לעודד אוכלוסייה להגיע ולהתפתח בגליל, זה חזון הנביאים וחזון הרצל, בן גוריון ומנהיגי הציונות”. 

יזהר שי, יזם, משקיע הון סיכון ושר המדע והטכנולוגיה לשעבר: “עולם היזמות ממשיך לעבוד בכל הקצב גם בימים אלה, גם ההשקעות לא נפסקו. אבל כידוע כל משבר הוא גם הזדמנות. דווקא כשכל העולם בנחיתה ויש ירידות בשווי של חברות בעשרות אחוזים יזמים צריכים להקים חברות, לחפש את הדבר הבא ולהציע את הרעיונות למשקיעים שמחפשים היום את ההזדמנויות. החדשנות הישראלית היא הבסיס לצמצום פערים והעשייה בפריפריה, בכל מקום שמעבר לת”א-רמת החייל-הרצליה, היא גם ציונות אמיתית ואמיצה”. 

 סיון יחיאלי מסכם: “האקוסיסטם המדהים שבנינו כאן בשנתיים האחרונות מביא עימו בשורה ותקווה. אנחנו עוסקים בעתיד, בחדשנות ובפיתוח האקוסיסטם הלאומי, עם 20 סטארטאפים מבטיחים, עם שותפויות בין יזמים, משקיעים ותעשיינים. זיהינו שקרנות הון סיכון פחות נוטות להגיע לצפון וזה מטריד אותנו  – ולכן יש חשיבות להשקעה של רשות החדשנות יחד עם הצורך בהשקעות הון נוספות של הסקטור הפרטי בעולמות הבר קיימא ובשילוב אוכלוסיות. זו מהפכה אמיתית והיא הולכת ומתפתחת ותגיע רחוק מאוד”. 

באירוע השתתפו גם השותפים בi4Valley, בהם בין היתר צורי דבוש, יו״ר ובעל השליטה בקליל חלונות מעוצבים, הנרי צימרמן בעלי טרלידור, יפתח סחר, מנכ״ל משותף בקבוצת כתר, איתמר בוכניק CFO  של חטיבת האירוספייס של חברת וויפרו,  משה קונינסקי, ראש עיריית כרמיאל, מרב גרוסמן, מנכ”לית המכון ליצור מתקדם, רמי גזית, מנהל מאיץ הגליל, פרופ’ מרים ארז, ראש מרכז הידע לחדשנות בטכניון, אסף ברימר – מנכ”ל ומיסד מונא חלל לשינוי, ישי שורק – יועץ לאשכול בית הכרם, שרון קורן – ג’וינט אלכא, קרינה רובינשטין – מ״מ ראש זירת הזנק, הרשות הלאומית לחדשנות טכנולוגית ועוד. 

ייעוץ לימודים