אושרה תוכנית אב לבניית קמפוס חדש

בונים קמפוס חדש, שיכפיל את שטחה הנוכחי של המכללה. הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בכרמיאל, אישרה תכנית אב אדריכלית לבניית קמפוס חדש למכללה. התוכנית כוללת הקמה של כ-10 מבנים, שיתפרשו על שטח של 95 דונם וכ-30 אלף מ”ר, אשר עלות הקמתם מוערכת בלמעלה מ-400 מיליון שקלים.

הבנייה תחולק לשלושה שלבים כאשר השלב הראשון צפוי לצאת לדרך במחצית הראשונה של 2022 ויכלול הקמת שני מבנים בעלות של כ-100 מיליון שקל. המבנה הראשון יתפרש על שטח של 2,500 מ”ר והוא מיועד בעיקרו למחלקה להנדסת ביוטכנולוגיה. המבנה השני, בשטח של כ-3,500 מ”ר, מיועד למחלקה להנדסת מכונות ולמחלקה לפיזיקה וכן תשתית ראשונית לפתיחת מסלול חדש בהנדסה אזרחית. שני המבנים יכללו בעיקר מעבדות ומשרדי מרצים. בניית השלב הראשון צפויה להסתיים ב-2025. בשלב השני יבנה מבנה הוראה רב תכליתי בהשקעה של 80-100 מיליון שקל. ההשקעה הראשונית, בסכום של כ-100 מיליון שקל, מגיעה ממקורות המכללה בסיוע הוות”ת (הועדה לתכנון ולתקצוב של המועצה להשכלה גבוהה). ההשקעות בהמשך מתבססות על תרומות, מקורות המכללה וכן תמיכה של הוות”ת. 


כך ייראה הקמפוס החדש. תכנון: אדריכלים מנספלד-קהת

המכללה משתרעת כיום על שטח של כ-17 אלף מ”ר. בניית הקמפוס העתידי תאפשר הגדלה של כמות הסטודנטים והתאמה של תשתיות ההוראה והמחקר לצרכי ההווה והעתיד וכן פיתוח תחומים אקדמיים חדשים, לצד שיפור משמעותי בתנאי המחייה של הסטודנטים בקמפוס כמו גם חווית הלמידה שלהם ויעילותה.

“המכללה משלבת כיום קורסי אוריינות דיגיטלית: נתוני עתק, בינה מלאכותית ואלגוריתמיקה בכל מחלקותיה, במקביל להטמעת שיטות לימוד חדשניות, ופיתוח מעבדות ומרכזי הדגמה”, פרופ’ אריה מהרשק, נשיא המכללה. “הקמפוס החדש יאפשר מיצוי המהלכים לעיצוב ארגז הכלים החדשני, עמו יצאו המהנדסים-הבוגרים אל עולם העבודה החדש”.

לקמפוס החדשני שיוקם מתוכננות תשתיות הוראה ומחקר מודרניים, שיאפשרו למכללה להגדיל משמעותית את היקף הכשרת המהנדסים, אשר המשק משווע להם, להתאים רמת ההוראה וההכשרה לצרכים המשתנים בתעשייה, ואף לפתח תחומי הכשרה והתמחות חדשים כדוגמת הנדסה אזרחית ותעשייה 4.0 ובכך לקחת חלק ערכי בהכשרת מהנדסי העתיד של המדינה.

אחיאב גולן, מנכ”ל המכללה: “המכללה ניצבת בפני תקופה מאתגרת של תנופת בנייה ופיתוח משמעותיים, הן במיצוב האקדמי והתעשייתי והן בהשפעה על העיר כרמיאל וסביבותיה”.