המחלקה להנדסת ביוטכנולוגיה

אודות המחלקה

תחום הביוטכנולוגיה נמצא כיום בחזית המדע עם חידושים מהפכניים כמעט מדי יום ביומו. הנדסת ביוטכנולוגיה היא התחום היישומי של הביוטכנולוגיה, והיא עושה שימוש בטכנולוגיות מתקדמות לתכנון, ייצור ופיתוח של מוצרים ותהליכים לתועלת האדם בכל תחומי החיים – המזון, הרפואה, החקלאות והסביבה. המחלקה להנדסת ביוטכנולוגיה מכשירה מהנדסות ומהנדסים להשתלבות בתעשייה הביוטכנולוגית, שהיא תעשייה דינמית המבוססת על פיתוחים וחידושים מדעיים, שמתאפיינת בתהליך מורכב של פיתוח מוצרים ובדרישות רגולטוריות קפדניות.

תוכנית הלימודים להנדסת ביוטכנולוגיה במכללה האקדמית להנדסה בראודה, המעניקה לבוגריה ובוגרותיה את התואר B.Sc, מכשירה מהנדסות ומהנדסים בעלי ידע רחב בהנדסה, במדעי החיים ובביוטכנולוגיה, תוך התמקצעות בטכניקות מעבדתיות מתקדמות ובפיתוח יכולת לשלב ידע מדעי עם יכולות הנדסיות גבוהות. התוכנית מתמקדת בהקניית יכולות התמודדות עם הדרישות הייחודיות של התעשייה ובהכשרת נשות ואנשי מקצוע להובלת תחום הביו-טק. בנוסף, מקנה התוכנית כלים להשתלבות במחקרים במוסדות המחקר המובילים בארץ ובחו”ל. תוכנית הלימודים להנדסת ביוטכנולוגיה מחוברת לצרכי הענפים השונים של התעשייה הביוטכנולוגית המתקדמת והיא כוללת מבחר תחומי התמחות שמתמקדים בתחומי העשייה העיקריים בביוטכנולוגי וכן התנסות במגוון מעבדות המצוידות במכשור מתקדם.

תוכנית הלימודים כוללת תקופת התמחות (סטאז’) בת חצי שנה, הכוללת תכנון, מחקר ופיתוח בתעשייה או במוסדות מחקר בארץ ובעולם. ההתמחות תורמת לקליטה מהירה ומוצלחת של הבוגרים והבוגרות בתעשייה ובמוסדות מחקר.

תוכנית הלימודים
הלימודים נמשכים ארבע שנים ומחולקים לשלושה תחומי ידע ולפרק התמחות כמפורט להלן:

  • תחום מדעי היסוד – כימיה, מתמטיקה, פיזיקה, סטטיסטיקה ואנגלית
  • תחום מדעי החיים – ביולוגיה של התא, ביוכימיה, מיקרוביולוגיה, ביולוגיה מולקולרית, גנטיקה והנדסה גנטית ואימונולוגיה
  • תחום ההנדסה והביוטכנולוגיה – הנדסה ביוטכנולוגית, תהליכי הפרדה, מאזני מסה ואנרגיה, מכניקת זורמים, מעבר חום ודיאגנוסטיקה
  • ההתמחות באחד מהתחומים הבאים: ביוטכנולוגיה סביבתית; מולקולרית תרופתית; מזון
  • סטאז’ בתעשיה או במוסדות מחקר – התמחות בת חצי שנה בחברות מובילות בתעשייה או במוסדות מחקר בארץ ובעולם: אוניברסיטאות בארץ, באירופה וארה”ב (MIT, ואוניברסיטת פיטסבורג, אוניברסיטת רוצ’סטר)

ייעוץ לימודים