למה בראודה

דבר הנשיא

פרופ' אריה מהרשק, נשיא המכללההמכללה האקדמית להנדסה בראודה נמנית על המכללות הראשונות בארץ אשר פתחו תוכניות אקדמיות להנדסה באישור המועצה להשכלה גבוהה ובתקצובה. המכללה מטפחת את ערך המצוינות בהוראה ובמחקר תוך יצירת קשרים ענפים עם התעשייה, האקדמיה והקהילה ותוך העצמת כישורי הסטודנטים הלומדים בה.

המכללה רואה שליחות בעצם מיקומה בלב הגליל, ומעניקה הזדמנות למימוש כישוריהם של צעירי האזור השואפים לתואר אקדמי הנדסי. המתקבלים ללימודים ניצבים בפני דרישות אקדמיות גבוהות ובלתי מתפשרות המבטיחות את מצוינותם. במקביל, שוקדת המכללה על שדרוג הפריון בתעשייה המסורתית התופסת נתח נכבד מהפעילות התעשייתית במדינה. אלפי הבוגרים, שיצאו עד כה לשוק העבודה, תורמים רבות למשק, כמו גם לרווחתם האישית. כחלק מראייתה האסטרטגית, שוקדת המכללה על טיפוח ערכי מצוינות בקרב אנשי סגל המכללה והלומדים בה. המציאות המשתנה במהירות מוכיחה שאין די בידע מקצועי בלבד – על המהנדס להבין היטב את ההקשר הרחב בו הוא פועל. לפיכך, שוקדת המכללה על הקניית השכלה כללית רחבה לסטודנטים, פיתוח הסקרנות האינטלקטואלית, יכולת הלימוד העצמי, מודעות חברתית וסביבתית, חשיבה ביקורתית וגישה יצירתית ויזמית.

גם במישור שיתופי הפעולה הבינלאומיים אנו מובילים מהלכים משמעותיות ומושיטים “יד גלובלית” המתבטאת בפעילות מחקרית של הסגל האקדמי שלנו מול מוסדות אקדמיים נחשבים באירופה ובארצות הברית, וכן בחילופי סטודנטים עם מיטב האוניברסיטאות בעולם, בהן: פיטסבורג,MIT ורוצ’סטר. סטודנטים שלנו שוהים שם, בחזית המחקר הבינלאומי, ומוסיפים למוניטין המכללה.

כמוסד אקדמי מוביל, משקיעה המכללה רבות בפיתוח החינוך ההנדסי, בשיפור כישורי הלמידה והחשיבה של הסטודנטים; וכאמור, בהשבחת פריון התעשייה. לאחרונה זכתה המכללה במכרז מטעם משרד הכלכלה להקמת המכון הלאומי לייצור מתקדם, ובאמצעותו נוכל להדק את קשרי המכללה עם התעשייה, ואגב כך לתת דחיפה משמעותית לכל אותם מפעלים הזקוקים לשדרוג ולחדשנות הנדסית. המכללה תמשיך להיות פורצת דרך בשיטות הלימוד, באיכות ההוראה ובמחקר. 

התמחות בתעשייה ובאקדמיה

התנסות מעשית בתעשייה, בגופים עסקיים ובמכוני מחקר בארץ ובחו”ל, מהווה חלק מתוכנית הלימודים ברוב המחלקות. היקף התוכנית, מסגרתה ומספר נקודות הזכות האקדמיות נקבעים על ידי כל מחלקה. במהלך ההתמחות מונחה הסטודנט על ידי מנחים: האחד מסגל המכללה והשני ממקום העבודה. התהליך מלווה בדיווח רציף על התקדמות העבודה, שנחשבת לסטודנט כעבודת גמר. בסיומה מוגש דו”ח ונערכת הצגה בפני פורום מרצים, סטודנטים ונציגים מהתעשייה ומהאקדמיה. רבים מהסטודנטים נשארים לעבוד במקום עבודתם זה גם בתום תקופת ההתמחות.

בסרטון  שלהלן תוכלו לצפות בשרגא ברוש – מי שהיה נשיא התאחדות התעשיינים בישראל,  מפרגן לבוגרי המכללה

הביקוש בתעשייה - ימי זרקור וירידי תעסוקה

מדי שנה, מקיימות חברות רבות “ימי זרקור” במכללה, במטרה לאתר סטודנטים להנדסה, שעשויים להשתלב בשורותיהן כעובדים. כל “יום זרקור” מוקדש לחברה אחת, המסירה במעמד זה על פעילות החברה ומספקת מידע על תהליכי הגיוס, הדרישות והמשרות הפנויות בה. “יום הזרקור” חושף את הסטודנטים, החל מהשנה השניה ללימודיהם, לחברות בתעשייה ומאפשר להם ליצור עמם קשר ראשוני, ובהמשך להצטרף לשורותיהן. בנוסף, המכללה מקיימת מספר “ירידי תעסוקה” במהלך שנת הלימודים, בהשתתפות עשרות חברות, ביניהן אלביט מערכות, רפאל, ישקר, סנמינה, רכבת ישראל, פלקס, עמיעד, מלנוקס ועוד. בתום ימים אלה נרשמים כמועמדים לעבודה סטודנטים רבים, ואחוז גדול מתוכם נקלטים בחברות כעובדים מן המניין.

חילופי סטודנטים Study Abroad Program

התוכנית לתלמידי חו”ל Study Abroad Program

בשנים האחרונות פועלת במכללה תוכנית לימודי חו”ל הנקראת Study Abroad Program במספר מסגרות. במסגרת התוכנית הראשונה, Jerusalem-Galilee Engineers, לומדים ביחד סטודנטים ממוסדות אקדמיים בחו”ל וסטודנטים מהמכללה מגוון קורסים בשפה האנגלית, שהם מקבילים לקורסים הניתנים בשפה העברית. מספר הקורסים באנגלית גדל עם השנים ובאביב 2020 המכללה הציעה כ-70 קורסי תוכן באנגלית. התוכנית מופעלת בשיתוף עם האוניברסיטה העברית, אליה מגיעים הסטודנטים מחו”ל טרם בואם למכללה, במסגרת תוכנית קדם-סמסטריאלית, הכוללת לימודים וסיורים בירושלים בפרט ובישראל בכלל.

התוכנית השניה, שנקרא ERASMUS in Engineering at Braude College מיועדת לסטודנטים מאוניברסיטאות באירופה, שבוחרים להגיע וללמוד במכללה קורסים בהנדסה. תוכנית זאת ממומנת על-ידי האיחוד האירופי ושמעודדת שיתופי פעולה אקדמיים בין מדינות, שעיקרן חילופי סטודנטים ומרצים בין המוסדות האקדמיים שלוקחים בה חלק.
התוכנית השלישית, Summer Internship at Braude College, מיועדת בעיקר לסטודנטים מאוניברסיטאות בארה”ב המגיעים לבצע פרויקט מחקר בשיתוף חברי סגל המכללה בתקופת סמסטר הקיץ.

יצויין שהשתתפות הסטודנטים הישראליים בקורסי הנדסה, המועברים בשפה האנגלית, משתלבת במדיניות המכללה, שמחייבת שילוב קורסים כאלה כמרכיב הכרחי בהכשרת בוגריה ושילובם בתעשייה הגלובאלית, שם נדרשים לעבודה מול גורמים בינלאומיים. משנת תשע”ט חלה חובה על כל סטודנט במכללה ללמוד לפחות קורס אחד בשפה האנגלית, כתנאי לקבלת התואר בוגר בהנדסה.

ובראודה – בעולם
מכרמיאל לארה”ב, לאירופה ול…סין
המגמה העולמית של לימודי חו”ל (Study Abroad), במסגרתה סטודנטים לתואר ראשון יוצאים ללמוד ולהתנסות בחוויית לימודים במדינה אחרת, הולכת ומתפשטת. הסטודנטים של המכללה משתתפים בתוכנית לימודי חו”ל ומדי שנה יוצאים מספר סטודנטים מצטיינים לסמסטר לימודים, או לתקופת התמחות בחו”ל. לפני מספר שנים הוחל בפרויקט ייחודי, שבו סטודנטים מצטיינים לתואר ראשון יוצאים להתמחות במכון הטכנולוגי באוניברסיטת פיטסבורג, ארה”ב ובאוניברסיטאות נבחרות באירופה. הסטודנטים משתתפים במחקרים לצד חוקרים מובילים בתחומם, המסתיימים בדרך כלל בפרסום מאמרים בכתבי עת מדעיים מהנחשבים בעולם, ועבורם זו הזדמנות בלתי רגילה וחוויה בלתי נשכחת. הסטודנטים שוהים באוניברסיטה המארחת במשך כ-5 חודשים, על מנת לבצע מחקר משמעותי.
המכללה מקיימת תוכניות לחילופי סטודנטים עם מספר מוסדות אקדמיים נוספים בעולם. בארה”ב: אוניברסיטת פיטסבורג; באירופה: איטליה, קפריסין, אוסטריה, רומניה, צרפת, לטביה, פולין וגרמניה; בסין, בערים: Beijing, Shanghai, Shenzhen, Guangzhou, Changzhou ו-Guilin. לאור שביעות הרצון של האוניברסיטאות המארחות מרמת הסטודנטים שמגיעים אליהן לחלקם אף מוצע להמשיך בהן ללימודי דוקטורט ופוסט דוקטורט.

תוכנית מצויינות

המכללה מקיימת תוכנית לימודים לסטודנטים המצוינים, שבה משתתפים 1%-2% מכלל הסטודנטים. מטרת התוכנית היא לטפח את יכולות הסטודנטים המצוינים בעזרת הנחיה אישית, העשרת הידע, ביצוע עבודות אישיות וחשיפה למחקר.
הסטודנטים בתוכנית ההנחיה אשר עמדו בכל הדרישות של תוכנית המצוינות, זכאים להטבות אקדמיות הבאוות: קבלת מלגת לימודים שמחושבת באופן דיפרנציאלי, על-בסיס ההישגים האקדמיים האישיים של הסטודנט ובהתאם לנוסחאות וטבלאות שאושרו על ידי ועדת הטבות של התוכנית; עדיפות ברישום לקורסים; עדיפות בתוכניות חילופי סטודנטים של המכללה עם אוניברסיטאות בחו”ל; עבודות מונחות; מימון מלא או חלקי בהשתתפות בכנסים בארץ, באישור ועדת הטבות של תוכנית המצוינות; אפשרות להשתתפות בקורסים ברמה מוגברת; ביצוע פרויקטים ייחודיים במעבדה; אפשרות ללמוד מספר רב יותר של קורסים ללא תוספת תשלום; תנאי השאלה משופרים בספרייה ועוד.

איכות ומצויינות - EFQM

מצוינות אקדמית בהוראה היא נר לרגליה של המכללה ושל אנשי הסגל שלה. לשם קידום המצוינות מוקצים המשאבים המקצועיים והחומריים שנדרשים למיצוי הפוטנציאל הלימודי של כל סטודנט. שאיפת המכללה עולה בקנה אחד עם המגמה הגלובלית ועם צורכי התעשייה ומקנה לבוגריה כלים להתמודד עם הדרישות העתידיות. בכדי להכשיר את “מהנדס העתיד” מושם דגש על הקניית השכלה כללית רחבה, מעבר לידע המקצועי, וכן על פיתוח יכולת לימוד והפנמת ערכים חברתיים וסביבתיים: לא רק ניצול ידע קיים, אלא הקניית יכולות לייצור ידע חדש. יצוין שהמכללה היא המוסד האקדמי הראשון בארץ, אשר זכה להסמכה מטעם ארגון המצוינות האירופאי – EFQM המעידה על מחויבותה לטיפוח ערך חשוב זה

עתודה אקדמית

העתודה האקדמית מכשירה בוגרי תיכון שזה עתה סיימו לימודיהם להשתלב בצבא כקצינים בעלי מקצוע אקדמי, הנרכש באמצעות לימודים לתואר ראשון במוסדות לימוד מוכרים ובמקצועות המאושרים על ידי צה”ל. בנוסף לקבלה ללימודים האקדמיים במכללה נדרשים המועמדים לעבור מיון במסגרת הצבא.
המעוניינים להתקבל לעתודה האקדמית יידרשו לעמוד בדרישות הסף של הצבא ולעבור תהליך מיון. המועמדים יזומנו למבחני מיון בצבא אשר יתקיימו במהלך שנת לימודיהם בכיתה יב’. מבחני המיון יהוו חלק מתנאי הקבלה למסלול העתודה. הקבלה הסופית ללימודים בעתודה תותנה בכל מקרה באישור צה”ל.

פרויקט עתידים
צה”ל מפעיל תוכנית לקידום מסיימי יב’ מאזורי הפריפריה, המעוניינים ללמוד הנדסה ולהשתלב במערך הפיתוח והאחזקה שלו. דרישות הקבלה האקדמיות לתוכנית זו זהות לדרישות מכל מועמד אחר.
במהלך הלימודים מקבל הסטודנט מלגה המכסה חלק ניכר משכר הלימוד ומלגת קיום על פי מצבו הכלכלי. סיוע נוסף ניתן בשנה הראשונה על ידי חונכים חברתיים, שיעורי עזר מסובסדים, שיעורי תגבור בקבוצות קטנות, מחשב נייד.
הקבלה הסופית ללימודים במסגרת פרויקט “עתידים” מותנית באישור צה”ל.

בוחרות נכון

המכללה שואפת להגדיל את מספר הנשים מקרב כלל הלומדים. מאמץ מיוחד נעשה לעידוד סטודנטיות, לבחור בתחומים בהם יש ייצוג חסר לנשים, מתוך התפיסה כי הבחירה במסלולי לימוד אינה בהכרח ביטוי של יכולת אלא תוצר של תפיסות חברתיות.
יש לציין, שרק שליש מכלל הסטודנטים לתואר ראשון בשנת הלימודים האחרונה היו נשים, ואחוז זה נשמר גם כשמדובר על לימודים לתואר שני.
בשנים האחרונות הוענקו מלגות לעידוד נשים ללמוד את מקצועות הליבה של ההנדסה – מלגות על שם מר ינק לבקוביץ’ ז”ל, ניצול שואה שעלה ארצה והיה לאחד מחלוצי תעשיית החשמל בישראל. המלגות מסייעות לסטודנטיות לסיים את התואר ללא דאגות כלכליות. חמש סטודנטיות זוכות לקבל את מלגה. גם במקרה זה מדובר בסטודנטיות להנדסת מכונות והנדסת חשמל ואלקטרוניקה.

מלבד מלגות לימודים המכללה פועלת בדרכים נוספות כדי לעודד סטודנטיות למקסם את הפוטנציאל האישי שגלום בהן. בדקנט הסטודנטים, מקיימים סדנה בשם “בראודיות לעולם טכנולוגי”, בת חמישה מפגשים ובמהלכה נלקחות המשתתפות לסיור לימודי באחד המפעלים באזור, כדי להעצים את הקשר שלהן לתעשייה ולעורר בהן את הרצון לקחת בה חלק פעיל.

כפתור חזרה לעמוד הראשי של הידיעון

ייעוץ לימודים