מכינות להנדסה

בדרך לאקדמיה

המכינה הקדם-אקדמית של המכללה היא מהוותיקות והגדולות בצפון. הניסיון הרב, סגל המרצים המשובח וצוות המִנהלה המקצועי, סייעו לאלפי סטודנטים להתקבל ללימודים במכללה. דגש מיוחד מושם על הקניית הרגלי חשיבה ולמידה החיוניים ללימודים גבוהים. ההחלטה להשלים השכלה תיכונית על-מנת להמשיך בלימודים, היא קריטית להגשמת השאיפות האישיות שלך. מגוון מכינות ותוכנית לימודים מותאמת אישית, מאפשרים לך להגיע לציונים הנדרשים או לתעודת מכינה, על פי צרכיך ויכולותיך.

סטודנטים במכינה זכאים להיעזר בשירותי הדקנט, ובכלל זה בקביעת התאמות בבחינות ממרכז התמיכה וכן למגורים במעונות (בכפוף לעמידה בקריטריונים).

בנוסף, הם משתתפים במסיבות שיוזמת אגודת הסטודנטים, בטיולים, בהרצאות ובפעילויות חברתיות ותרבותיות מגוונות.

סוגי מכינות

– במקרה של הבדל בין המידע המפורסם בידיעון לבין המידע בשנתון, המידע המפורסם בידיעון הוא הקובע –

 • מכינה ייעודית להנדסה

  רקע:
  המכינה הייעודית להנדסה הינה מסגרת המחליפה את תעודת הבגרות לשם קבלת מועמדים ללימודי הנדסה במכללה בלבד.

  המצטיינים במכינה יזכו לפטור מבחינה הפסיכומטרית

  קהל יעד:
  מועמדים ללימודי הנדסה במכללה, שאין ברשותם זכאות לתעודת בגרות, או שציוניהם  בתעודת הבגרות הקיימת אינם מספיקים לקבלה ללימודי הנדסה.

  מטרת המכינה:
  יצירת בסיס ידע התואם לבסיס הידע הנדרש לצורך הקבלה ללימודים אקדמיים במחלקות להנדסה במכללה.

  תוכנית הלימודים:
  תוכנית הלימודים תילמד במלואה כחטיבה אחת הכוללת:

  • מתמטיקה – שווה ערך לרמת 5 יחידות מכינה
  • פיזיקה  – שווה ערך לרמת 5 יחידות מכינה
  • אנגלית –  שווה ערך לרמת 4  יחידות מכינה
  • אוריינות אקדמית – שווה ערך לרמת יחידה אחת

   

  תנאי קבלה:

  • 12 שנות לימוד
  • זכאות לתעודת בגרות או 7 יחידות בגרות בציון עובר לפחות
  • ציון 500 לפחות בבחינה פסיכומטרית או בבחינת  ה”מימד” 
  • ראיון אישי עם יועצת המכינה
  • ציון 90 במבחן סיווג בשפה העברית *במבחן יע”ל/יעלנט

  *למועמדים אשר סיימו בתי ספר תיכוניים ששפת ההוראה בהם אינה עברית או מועמדים אשר נבחנו בבחינה הפסיכומטרית בשפה שאינה עברית

  מועד הפתיחה ומסגרת המכינה:
  מסלול שנתי – תחילת הלימודים בנובמבר וסיומם בסוף יולי
  מסלול שנתי – תחילת הלימודים בפברואר וסיומם בסוף אוקטובר

  הערה: בוגרי המכינה המצטיינים, אשר יגיעו לציון **85 ומעלה בממוצע המשוקלל של תעודת המכינה (ללא בונוסים), לא יידרשו להציג ציון פסיכומטרי כתנאי לקבלתם ללימודים במכללה ואולם יחויבו במבחן סיווג באנגלית (אמי”ר/ אמיר”ם)

  **למחלקות להנדסת תוכנה, מערכות מידע והנדסה אזרחית נדרש ציון ממוצע 90 בממוצע משוקלל של תעודת המכינה לצורך קבלת הפטור מהצגת הציון הפסיכומטרי

 • מכינת קדם הנדסה

  קהל יעד: 
  בעלי תעודת בגרות שאינם עומדים בתנאי קבלה ללימודי הנדסה במכללה, ומעוניינים להשלים דרישות אלה או לרענן ולשפר ידע במתמטיקה או פיזיקה כהכנה ללימודים אקדמיים.

  תוכנית לימודים:

  • מתמטיקה – שווה ערך לרמת 4 יחידות לימוד בבגרות
  • פיזיקה טרומית – שווה ערך לרמת 3 יחידות לימוד בבגרות. הקורס מיועד למועמדים לכל המחלקות, שאין להם ציון בבגרות בפיזיקה 

  מסגרת המסלול:
  מסלול מואץ: כארבעה חודשים וחצי
  מועדי פתיחת המכינה: מרץ וספטמבר

  תעודת גמר:
  בוגרי מכינת קדם-הנדסה ייגשו לבחינות פנימיות במקצועות שילמדו. הישגיהם במכינה יוכרו במכללה כציוני השלמה לדרישות הגשת המועמדות ללימודים, וזאת לטובת עמידה בדרישות המחלקתיות

  תנאי קבלה:

  • תעודת בגרות עם ציון ממוצע גולמי 70 לפחות
  • אנגלית 4/5 יחידות לימוד בציון 70 לפחות
  • מתמטיקה 3 יחידות לימוד בציון 60 לפחות
  • עמידה בבחינת מיון (מימ”ד/פסיכומטרי) בציון 500 לפחות. הערה: מודגש שהציון מימ”ד/פסיכומטרי המוזכר בסעיף זה, הינם לצורך קבלה למכינה בלבד
  • ציון 90 במבחן סיווג בשפה העברית *במבחן יע”ל/יעלנט

  *למועמדים אשר סיימו בתי ספר תיכוניים ששפת ההוראה בהם אינה עברית או מועמדים אשר נבחנו בבחינה הפסיכומטרית בשפה שאינה עברית

  • ראיון אישי עם יועצת המכינה

תהליך הרישום למכינה

הנהלת המכינה שמה לה למטרה להעניק שירות ויחס אישי לכל סטודנט. תחילה המועמד מוזמן לפגישת/שיחת היכרות אישית עם יועצת המכינה, בה יקבל הסבר מפורט על מבנה הלימודים במכינה, המקצועות הנלמדים ומסלולי הלימוד. על מנת להתאים את המסלול האופטימלי עבורו, נבנית עם המועמד תוכנית לימודים אישית, המותאמת ליכולותיו ולצרכיו הלימודיים. לאחר פגישת הייעוץ נקבע עבור המועמד מועד למבחן מיון (מימ”ד) מבחן ידע של המרכז הארצי לבחינות ולהערכה, שמטרתו לבדוק את התאמת המועמד למסלול הלימודים במכינה. לאחר עמידה במבחן המיון יקבל המועמד אישור על קבלתו ללימודים. במסגרת פגישת הייעוץ יקבל המועמד הסבר מפורט על אפשרויות של סיוע במימון, טפסי הרשמה וכן רשימת המסמכים שעליו להגיש. 

ייעוץ והכוון לימודי

כל מתעניין ו/או תלמיד במכינה זוכה להכוונה וליווי אישי של יועצת המכינה לפני ההרשמה ובמהלך הלימודים. הייעוץ מסייע בגיבוש המסלול, בבחירת תחום הלימודים ובבחינת אפשרויות להמשך לימודים במוסדות להשכלה גבוהה.

שיעורי עזר וסדנאות

צוות המכינה עוקב אחר התקדמות הכיתה ואחר התקדמותו האישית של כל תלמיד ובמידת הצורך מציע שיעורי תגבור ועזר כיתתיים. מפגשים פרטניים עם היועצת המכינה ייסעו בהקניית מיומנויות למידה, ניהול זמן, בהקניית אסטרטגיות למידה ושיפור ההתמודדות עם מקצועות עתירי מלל, חרדת בחינות ועוד. לחוזרים משירות מילואים ניתן סיוע לימודי להשלמת החומר.

חונכות אישית וסיוע פרטני

תלמידי המכינה רשאים להשתלב בפרויקטים חינוכיים המאפשרים למשתתפים לקבל חונכות בקבוצות קטנות. הקבלה לפרויקטים על פי קריטריונים ייחודיים. רכזי מקצוע באנגלית, מתמטיקה ופיזיקה אחראים לעקוב אחר הישגי הסטודנטים ולתת מענה לכל צורך.

מלגות לתלמידי המכינה

סטודנטים בגילאי 19-26 רשאים להגיש בקשה למלגת שכר לימוד ומלגת קיום*. הזכאות לסיוע נקבעת על פי קריטריונים חברתיים-כלכליים. טפסי רישום למכינה בצירוף אישורים מתאימים שיפורטו בשיחת הייעוץ האישית, כמותם כהגשת בקשה למלגה.
משוחררי צה”ל שלא תאושר להם מלגת לימודים – יוכלו לשלם את שכר הלימוד באמצעות הפיקדון האישי.

*למעט הסטודנטים בקורס מתמטיקה אקוויטלנטי ל- 5 יחידות לימודים. בקורס זה אין אפשרות להגיש בקשה לסיוע בתשלום שכר לימוד

כפתור חזרה לעמוד הראשי של הידיעון

ייעוץ לימודים