תואר שני .M.Sc בהנדסת מכונות

אודות התוכנית

  תנאי הרישום לתוכנית מפורטים בידיעון

קישור לעמוד התוכנית בידיעון

דבר ראש התוכנית פרופ”ח מיכאל רגב

“התואר המוצע הינו תואר מקצועי שיעניק לבוגריו כלים הן לצורך עבודה בתחומי התעשיות הקונבנציונליות, שבהן קיים מחסור במהנדסי מכונות בעלי הכשרה מתקדמת ברמה הלאומית, והן בחברות ההזנק המרובות, אשר מציבות רף אתגרים חדש בפני מהנדסי מכונות, שהשלימו זה מכבר תואר ראשון (.B.Sc) הידע הנרחב והעמוק שיוקנה לבוגרי התואר ישביח את יכולתם המקצועית וישפר משמעותית את סיכוייהם לקידום מקצועי. תוכנית הלימודים מבוססת על קורסי ליבה של הנדסת מכונות לצד קורסי התמחות בתחום החומרים, מכניקת המוצקים ותהליכי הייצור. בתוכנית התואר קיימים מגוון קורסים מתחום תעשיה 4.0 שהינה המילה האחרונה בכל הקשור בתעשייה מתקדמת תוך מתן האפשרות לסטודנטים שיהיו מעוניינים בכך לבצע את עבודת הגמר שלהם בתחומי תעשיה 4.0”.

פרופ׳ מיכאל רגב, בעל תואר ראשון בהנדסת מכונות מהפקולטה להנדסת מכונות בטכניון, ובעל תואר שני ושלישי מהפקולטה להנדסת חומרים בטכניון. בעברו עבד בחברת החשמל, במכון המתכות הישראלי, באינטל וברפאל; בנוסף כיהן במשך ארבע שנים כראש המחלקה להנדסת מכונות. תחומי מחקרו כוללים: מטלורגיה של סגסוגות מגנזיום ואלומיניום, תהליכי חיבור ועיבוד של סגסוגות מגנזיום ואלומיניום בחיכוך וערבוב (FSW & FSP), סגסוגות אמורפיות וסגסוגות אי-סדר (HEA). משתף פעולה עם מכון המתכות הישראלי ומוסדות אקדמיים בארץ ובחו”ל.

 

 

מטרת התכנית
לימודים לתואר שני בהנדסת מכונות מאפשרים לבוגרים שהצטיינו בלימודיהם לתואר ראשון להעמיק ולהרחיב את תחומי הידע שרכשו ולהשתלב בחזית המחקר והפיתוח הטכנולוגי. התוכנית מעבה את הרקע האנליטי-הנדסי של הסטודנטים, תוך שהיא מתמקדת בתחומים של תהליכי ייצור, מכניקת מוצקים וחומרים – תחומים שנמצאים במגמה של התפתחות כלל עולמית מואצת, ובכך היא עונה לצורך שבא מליבת התעשייה. הדגש נוסף של התוכנית הוא החשיפה לתעשייה 4.0 באמצעות קורסים ואפשרויות התנסות. תעשייה 4.0 הינה ההתפתחות האחרונה בעולם הטכנולוגיה, הרפואה, ההוראה ודיסציפלינות נוספות. בהקשר זה תציב התוכנית את בוגריה בעמדת יתרון ברורה בשוק העבודה.

למי מיועדת התכנית?
התוכנית מיועדת לבעלי תואר ראשון בהנדסת מכונות; ולמהנדסים בתחומים אחרים בעלי זיקה למכונות (כגון: הנדסה חקלאית, כימית, אווירונאוטית, חומרים וכו’) בנוסף יוכלו להירשם אליה גם בעלי תואר ראשון במדעים מדויקים, שיענו על הקריטריונים. התוכנית מותאמת גם למהנדסים העובדים בתעשייה והיא בנויה כך ששעות הלימוד והעומס יאפשרו להם להשלים את לימודיהם בהצלחה, במקביל לעבודתם.

מתכונת הלימודים
משך הלימודים בתוכנית הוא שנתיים. הלימודים יתקיימו בשעות אחה”צ ו/או בימי שישי ויכללו בדרך כלל שלושה קורסים בכל סמסטר.

מבנה התוכנית

בשנת הלימודים השנייה יידרשו הסטודנטים לבצע פרויקט מסכם שנתי, בנוסף לקורסים הפרונטליים, כמפורט להלן.

קורסים פרונטליים – קבוצה זו כוללת שני קורסי מתמטיקה ותשעה קורסים מחלקתיים בתחומי מכניקת מוצקים, חומרים ותהליכי ייצור. בנוסף, התוכנית כוללת מגוון קורסים גדול מעולם הנדסת המכונות וביניהם קורסים המכוונים לתעשייה 4.0 כגון קורס יעודי בנושא וקורס הדפסת תלת מימד, כל זאת במטרה להרחיב את אופקיו של הסטודנט ולחשוף אותו לתחומי ידע שונים מכלול זה מקנה 34 נקודות זכות.
פרויקט מסכם – הפרויקט הוא מטלת הסיום לכל התלמידים לתואר שני נלמד בהנדסת מכונות והוא יקנה 4 נקודות זכות נוספות. הפרויקט יתבצע על-ידי כל סטודנט באופן עצמאי, בהנחיית חבר מסגל המרצים ובליווי אנשי תעשייה מתחומי הידע השונים. פרויקט הסיום יוגש כדוח כתוב ויוצג בפני הסגל האקדמי והסטודנטים, באמצעות הרצאה סמינריונית. בנוסף יידרש כל סטודנט להיבחן על-ידי ועדה. בפני הסטודנטים עומדת האפשרות לבצע את עבודת הגמר בשיתוף המכון לייצור מתקדם. בחירה באפשרות זו תעניק לסטודנט חשיפה עמוקה לנושאי יצור ותעשיה 4.0 ואילו המעסיק יקבל מהנדס שיהווה מוקד ידע בכל הנוגע להצעדת המפעל לעידן תעשיה 4.0.

הסגל האקדמי
סגל ההוראה כולל חברי סגל מהמחלקה להנדסת מכונות ומהמחלקה למתמטיקה, כמו גם מומחים מן התעשייה בתחומים שונים.

התואר
בתום הלימודים יוענק תואר שני נלמד (.M.Sc) בהנדסת מכונות. לשם קבלתו על הסטודנט לצבור 38 נקודות זכות.

שכר לימוד
שכר הלימוד הוא אוניברסיטאי, גובהו נקבע על-פי תעריף שנקבע מעת לעת על-ידי המועצה להשכלה גבוהה.

 
 

 

תוכנית לימודים

פרוט תכנית הלימוד

תכנית הלימודים המוצעת על ידי המחלקה להנדסת מכונות מקנה ידע תיאורטי מוצק ורחב המאפשר המשך לימודים לתארים גבוהים באוניברסיטאות בארץ ובעולם, או עבודה במסגרת של מחקר ופיתוח. מהלך הלימודים מלווה בפעילות במעבדות משוכללות ובשימוש במגוון רחב של תוכנות, דבר המחזק את ההטמעה של החומר העיוני הנלמד. הסטודנט רוכש ידע מעשי גם בהפעלה של ציוד מדידה ומכונות עיבוד מודרניות כדי להקל על השתלבותו המהירה בתעשיות תהליכיות, מפעלי ייצור, ומוסדות מחקר.

תוכנית לימודים מומלצת לפי סמסטרים

קורסים

15

סגל התכנית

Assoc. Prof. Michael Regev
Head, Mechanical Engineering M.Sc. Program, Assoc. Prof | Mechanical Engineering
חדר: D392
חגית אדיקה
חגית אדיקה
רכזת לימודי מוסמכים | לשכת המשנה לנשיא
חדר: M
Dr. Samy Abu-Salih
Senior Lecturer | Mechanical Engineering
שעות קבלה: Tuesday 15:40 – 17:40 (Spring 2018/2019)
חדר: D1 - Room ב' 394
שעות קבלה: Tuesday 15:40 – 17:40 (Spring 2018/2019)
Assoc. Prof. Michael Regev
Head, Mechanical Engineering M.Sc. Program, Assoc. Prof | Mechanical Engineering
חדר: D392
Dr. Avi Weiss
ראש המרכז לחינוך הנדסי וליזמות | Mechanical Engineering
שעות קבלה: Tue 10:30-12:10
חדר: EF-508
שעות קבלה: Tue 10:30-12:10
אלכס כץ-דמיאנץ
אלכס כץ-דמיאנץ
מורה מן החוץ | Mechanical Engineering

ייעוץ לימודים